۲۰ مرکز گلخانه‌ای در شهرستان‌های خراسان رضوی راه‌اندازی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری شوراتریبون به نقل از تسنیم از فریمان، سیدهاشم نقیبی‌حسینی ظهر امروز در جریان بازدید اصحاب رسانه از گلخانه‌های فریمان در نشستی خبری اظهار داشت: دو طرح توسعه کشت‌های گلخانه‌ای کوچک و بزرگ مقیاس و سبزی و صیفی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌ها و ادارات زیرمجموعه آن در سطح کشور قرار گرفته، طرح‌هایی که رشد قابل توجه میزان تولید و اشتغال و نیز کاهش قابل توجه ضایعات محصول و نرخ بیکاری را به‌دنبال دارد.

وی افزود: هدف از ایجاد گلخانه‌های کوچک مقیاس، انجام آزمایش‌ها و آموزش‌های لازم به‌همراه بهره‌وری حداکثری از میزان سرمایه خرد بوده و در گام بعد گلخانه‌دار پس از آشنایی کامل و لازم و گذر از آزمون‌ها و خطاها در جهت توسعه فضا و محصول و نیز افزایش میزان اشتغال مستقیم و غیرمستقیم گام برمی‌دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه فضای گلخانه‌ای صرفه‌جویی ۹۰ درصدی آبی و تولید ۱۰ برابری محصول را به‌همراه دارد، خاطرنشان کرد: در بخش سبزی و صیفی به ازای هر کیلوگرم محصول در فضای باز به ۴۰۰ لیتر آب نیاز است که این عدد در فضای بسته و گلخانه‌ای ۴۰ لیتر بوده و ۹۰ درصد در میزان مصرف آب صرفه‌جویی دارد‌ و میزان محصول تولیدی در فضای بسته ۵۰۰ تن بوده که به نسبت فضای باز که ۵۰ تن بوده ۱۰ برابر بیشتر است.

۲۰ مرکز گلخانه‌ای در شهرستان‌های خراسان رضوی

نقیبی‌حسینی تصریح کرد: هزینه راه‌اندازی یک گلخانه در ۳ تیپ B، A و C بوده و در هر متر آن از ۱۵۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار هزینه می‌شود و بیش از ۴۰ درصد این مبلغ آورده و سوددهی برای گلخانه‌دار دارد؛ همچنین در گلخانه کمترین میزان ضایعات را داریم و عدد آن کمتر از ۵ درصد مجموع محصول تولیدی بوده، در حالیکه این عدد در فضای باز بالای ۱۰ درصد است.

وی تاکید کرد: عمده مشکلات گلخانه‌داران در عدم ثبات بازار و وجود دلالان و واسطه‌ها بوده که سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با ایجاد معین‌های فعال در گلخانه‌های شهرستان‌های استان حمایت کامل را از آن‌ها دارد تا خرید مستقیم انجام شده و دست افراد سودجو قطع گردد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در رابطه با برنامه‌های این سازمان در بحث گسترش طرح‌های گلخانه‌ای در سطح استان، گفت: در راستای اجرای هر چه بهتر طرح‌های مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی استان در حوزه‌های مختلف شهرستان زاوه به عنوان پایلوت طرح‌ توسعه‌ای تولید گلخانه‌ای انتخاب شده و در گام بعد این طرح در دیگر شهرستان‌های خراسان رضوی فعال می‌شود.

نقیبی‌حسینی گفت: در مجتمع های گلخانه‌ای استان بکارگیری فارغ‌التحصیلان کشاورزی را داریم و سهم هر فارغ‌التحصیل ۳ هزار متر فضای گلخانه‌ای با ۳ تا ۵ اشتغال مستقیم بوده است؛ همچنین هزینه ساخت و زیرساخت گلخانه‌ها ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون به‌همراه ۷۵۰ میلیون تومان آورده کشاورزان بوده است.

وی افزود: در سطح استان ۱۰ مجتمع در مشهد، چناران، فریمان، خلیل‌آباد، نیشابور، تربت‌حیدریه، تربت‌جام، داورزن، گناباد و کاشمر فعال بوده و در این مجتمعها از ۵۰ تا ۱۰۰ نفر فارغ‌التحصیل به‌کارگیری شدند که در مشهد ۷۰ نفر، در داورزن ۶۰ نفر و در شهرهای دیگر ۴۰۰ نفر (هر شهر ۵۰ نفر) و در مجموع ۵۳۰ فارغ‌التحصیل به‌کارگیری شدند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره اینکه طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در هر شهرستان استان یک مرکز گلخانه‌ای دایر می‌شود، بیان کرد: راه‌اندازی ۲۰ مرکز در مطالعات پیش‌بینی شده که تاکنون ۱۰ مرکز آن فعال شده و در مابقی شهرستان‌ها هم به‌زودی فعال می‌شود و به‌طور میانگین ۵۰ فارغ‌التحصیل در هر یک از این شهرستان‌ها بکارگیری می‌شوند تا طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در هر شهرستان یک مجتمع گلخانه‌ای داشته باشیم.