به گزارش پایگاه خبری شورا تریبون به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان ؛ ایرج بیت اللهی با اشاره به کلیات این طرح ، اظهار کرد: در راستای برنامه جامع کیفیت بخشی آموزش استان به گونه ای برنامه ریزی شده است که آموزش ها از دوره ابتدایی و سطح پایه تا دوره متوسطه و پایه دوازدهم با رویکردی همه جانبه در دو بخش دانش آموزان و معلمان اجرایی و دنبال شود .

وی ادامه داد: در بخش ویژه آزمون سراسری با انتخاب ۲۰۰ دانش آموز مستعد و نخبه استان در سه رشته ؛ تجربی ، ادبیات و ریاضی پایه دوازدهم ،  برنامه آموزش آنان توسط مدرسان کشوری که عمدتا مولفان کتب آموزشی و کمک آموزشی هستند اجرایی می شود .

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان با اشاره به جزییات این طرح و فرایند انتخاب دانش آموزان منتخب افزود: حدود پنج هزار دانش آموز از بین ۱۲ هزار و ۵۰۰ دانش آموز پایه دوازدهم در یک آزمون تشخیصی در این طرح مشارکت داده خواهند شد که در نهایت ۲۰۰ نفر از دانش آموزانی نخبه و برتر استان انتخاب و توسط مدرسان مجرب کشوری آموزش های تخصصی لازم را فرا خواهند گرفت.

بیت اللهی با بیان اینکه این برنامه منحصر به دانش آموزان پایه دوازدهم نیست و یک برنامه فراگیر از پایه است ، گفت: علاوه بر تمرکز لازم و بسیج امکانات و ظرفیت ها ویژه دانش آموزان پایه دوازدهم ، برنامه دیگر آموزش و پرورش استان توجه به تقویت بنیه علمی آموزشی دانش آموزان پایه یازدهم است و دانش آموزان مستعد دارای معدل ۱۸ در پایه دهم در این طرح هدفگذاری شده اند که تحت نظر مدرسان خبره و کارشناسان مجرب آموزش های لازم را کسب کنند .

وی با بیان اینکه این برنامه ها به دو صورت مجازی و حضوری برابر تقویم زمانبندی با دقت و نظم لازم دنبال می شوند ، تاکید کرد: با توجه به ظرفیت استان و وجود دانش آموزان مستعد که استعداد برتر خود را در دو سال اخیر در میادین علمی از جمله المپیادهای علمی و نانو نشان دادند و ۴ مدال ؛ طلا ، نقره و برنز را برای استان به ارمغان آوردند ، هدفگذاری برنامه های آموزشی و کیفیت بخشی به آزمون سراسری با جدیت دنبال خواهد شد که قطعا در سایه حمایت های ویژه و تلاش و کوشش دانش آموزان عزیز، نتایج درخشانی را برای استان به همراه خواهد داشت .

این مسوول همچنین با اشاره به راه اندازی مرکز المپیادهای استان که برای اولین بار اجرایی شده است ، بیان داشت: در این مرکز ۱۵۰ نفر از دانش آموزان نخبه و مستعد استان جهت شرکت در المپیادهای علمی و نانو شناسایی و با بهره گیری از اساتید مجرب آموزش آنان را در دست اجرا داریم که این مهم می تواند به کسب نتایج عالی برای استان دراین دو المپیاد مهم منجر شود .

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان در ادامه به برنامه توانمند سازی دبیران و معلمان استان اشاره کرد و گفت: با هدف آموزش ، دانش افزایی و کسب مهارت های تخصصی و همچنین ارتقای شایستگی حرفه ای معلمان استان ، با استفاده از مدرسین مطرح کشوری ، آموزش های لازم در این بخش نیز اجرایی شده است که این ظرفیت می تواند در دو بخش المپیادها و آزمون های سراسری مکمل برنامه آموزش دانش آموزان باشد .

وی در همین راستا افزود: هم اکنون ۵۰۰ نفر از دبیران دوره متوسطه در حال آموزش هستند و درصدد هستیم زمینه مشارکت بیشتر دبیران را در طرح یاد شده فراهم کنیم .

بیت اللهی همچنین گفت: در راستای برنامه های فراگیر تقویت بنیه علمی آموزشی دانش آموزان و دبیران و معلمان ، بنا داریم این مهم را از دوره ابتدایی دنبال و با توانمند سازی دانش آموزان و فرهنگیان ، رشد علمی آموزشی را از پایه دنبال نماییم که قطعا نتایج مورد انتظار در دوره های بالاتر تحصیلی قابل تحقق خواهد بود.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان با قدردانی از توجه ویژه و حمایت همه جانبه استاندار هرمزگان در جایگاه رییس شورای آموزش و پرورش استان ، یادآور شد: خوشبختانه نگاه عمیق و بلند نظری استاندار فرهنگی و فرهنگ دوست هرمزگان نسبت به مسایل آموزشی و توجه ویژه به آموزش و پرورش ، زمینه تقویت برنامه های آموزشی را فراهم کرده است که امیدواریم با این نگاه متعالی و حمایت همه جانبه شاهد تحقق حداکثری برنامه های هدفگذاری شده باشیم .

وی اضافه کرد: توجه ویژه استاندار هرمزگان به آموزش و پرورش و اولویت بخشی به این مجموعه مهم ، منحصر به مسائل آموزشی نیست و شاهد حمایت های عملی ایشان در زمینه های مختلف علمی ، آموزشی و رفاهی معلمان و دانش آموزان هستیم .

به گفته بیت اللهی ؛ علاوه بر تامین اعتبار جهت توسعه و تجهیز درمانگاه و باشگاه فرهنگیان که پس از بازدید از این مجموعه ها صورت عملی به خود گرفت ، شاهد پیگیری مستمر و دقت نظرجدی استاندار هرمزگان به اجرایی شدن مصوبات شورای آموزش و پرورش هستیم که نشان می دهد این نهاد در افق دید مدیریت عالی دولت در استان ، بسیار بلند و مورد امعان نظر است .