” پیام شورا ” تولد یک نگاه تازه با سزارین !

مجتبی محمودی

فعال فرهنگی و مدرس رسانه

تولد هر رسانه در مرحله نخست طلوع یک نگاه جدید است که هرچه این نگاه نزدیکتر باشد به دیدگاه مردم و حرف دل آن‌ها، بیشتر به دل می‌نشیند و کم‌کم و برای همیشه جای خودش را باز می‌کند! که آرزویمان این است.

پیام شورا در زمانه سختی متولد شده است !!

کاری عاشقانه در دوران یخبندان عاطفه و بحران مطالعه و ولگردی‌های مجازی و اوج وبگردی‌های بی‌هویت و جولان شبکه‌های اجتماعی و …

یادش بخیر شاعری را که سروده بود “چنان خشکسالی شد اندر دمشق/ که یاران فراموش کردند عشق! ”

و امروز شاید همان روز خشکسالی فراگیر باشد در همه جا! از تنگنای مالی نهادهای هویت‌ساز و دلسوزان فرهیخته گرفته تا فراموشی “عشق” و بمباران اخبار ناخوشایند و تلخ! و چه سخت است در چنین شرایطی تولید یک نشریه با نگاه پروانه‌ای بدون حامی مالی خاص و دست در جیب بودن و آزاداندیشی و امیدآفرینی انقلابی چیزی شبیه حماقت است یا جنون که جز با “سزارین” چنین تولدی در چنین دوره‌ و زمانه نانجیبی ممکن نبوده و نیست!

“پیام شورا” قبل از هر ارزیابی و قضاوتی باید کامل دیده شود!

نشریه‌ای مستقل و خصوصی که نه بهره‌مند از رانت و رابطه‌هاست و نه به بودجه نفتی و دولتی و بقول رضا امیرخانی سه‌لتی! وصل است!

استقلال این نشریه البته باید در پرداختن به مضامین و موضوعات خاص خودش را نشان دهد که در گام‌های بعدی می‌تواند چنین باشد اگر می‌خواهد باشد!

خط قرمزهای کذایی چپ و راست نبایست مانع حق‌گویی و عدالت‌خواهی پیام شورا باشد وگرنه که همین نشریات زرد و گاهنامه‌های کاهی موجود در دکه‌ها هستند اما از فرط افراط و تفریط و خنثی و بقول مشهدی‌ها خیط و خُنُک بودن کمتر توانسته‌اند راهی به دل‌ها بیابند و در سبد خرید خانواده‌ها بمانند!

پیام شورای محمدفانی که وجه‌ای دانشگاهی دارد و سال‌ها سابقه خدمت در شوراهای روستایی و شهری را دارد و بنا بر همان سوز دل و دغدغه، با سرمایه شخصی به سراغ این دردسر جدید رسانه‌داری آمده مغتنم است که بنا بر سرمقاله نخستین شماره پیام شورا، فانی با توکل کارش را کلید زده است و عزمش افزودن بر سرمایه اعتماد عمومی مردم و به خصوص انعکاس درد محرومان و مسائل مستضعفان و روستانشینان شریف است و قرار است تریبون شورائیان پرتلاش باشد و امیدش برای بقا پس از خدا به مردم شریفی است که همیشه بهترین بوده‌اند و نشان داده‌اند در بزنگاه‌ها، خادم را از خائن تمیز می‌دارند و قدر صداقت و اخلاص را می‌شناسند و البته که “خود راه نمایدت که چون باید رفت! ” و “جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا”

رسالت پیام شورا در دیدن نادیده‌هاست!

و گفتن ناگفته‌هایی که دغدغه مردم است؛ بغض‌های فروخورده‌ای که اصحاب زر و زور و تزویر اجازه بروزش را نداده‌اند و می‌بایست فریاد کرد!

دردهایی که قول قیصر امین‌پور ” گرچه مثل دردهای مردم زمانه نیست/ درد مردم زمانه است!»

.مهمترین ویژگی پیام شورا در نام آن و نیت نیک آن، نمایان است که باید پیام شورا باشد…

شوراهایی برآمده از رای و اراده مردم که اغلب سیاسی نیستند و چون سیاسی نیستند به چشم نمی‌آیند! و پیامشان کمتر شنیده می‌شود!

داد زد چرا کسی به داد ما نمی‌رسد/

دستهای عاشقانه تا دهان نمی‌رسد/

داد زد تمام چیزهای خوب از شماست/

نان و عشق و گل چرا به دیگران‌ نمی‌رسد؟!

پیام شورا در آغاز یک راه است که همراه با شما و مخاطبان نیک‌بین و نیک‌اندیش به سرانجامی مطلوب می‌رسد ان‌شاالله

“ما بدان مقصد والا نتوانیم رسید/

هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند”

مجتبی محمودی

فعال فرهنگی و مدرس رسانه