به گزارش پایگاه خبری شورا تریبون، سید مجتبی احمدی مدیر عامل هلال احمر خراسان رضوی در نشست خبری امروز گفت: جمعیت هلال احمر در راستای تحقق اصل ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی، برای ارائه خدمات امداد، نجات و خدمات اجتماعی جهت تسکین آلام آسیب‌دیدگان از ۲۵ اسفند «طرح ملی خدمات نوروزی» را در سراسر کشور ایجاد می‌کند.

سید مجتبی احمدی افزود: این پویش که در سال های گذشته با عنوان پویش «نه به تصادفات جاده ای» برگزار شده و نقش موثری در کاهش حوادث رانندگی و فرهنگ سازی داشته است، امسال با شکلی متفاوت تر انجام اجرا می شود.

 

مدیر عامل هلال احمر خراسان رضوی با اشاره به اجرای طرح های امداد و نجات، ایمنی و سلامت، داوطلب یار سلامت و فرشتگان رحمت و نیابت در ایام نوروز تصریح کرد: این طرح ها از ۲۵اسفندماه آغاز و تا ۱۷فروردین ماه آینده ادامه دارد و در آن ۲۰هزار نفر به صورت کاملا بشردوستانه و داوطلبانه در۱۰۹ پایگاه امداد و نجات خدمت رسانی می کنند.
مجتبی احمدی یادآور شد: بر اساس ارزیابی طرح های گذشته جانمایی پست ها به محل های تجمع و تردد بیشتر مسافران نوروزی هدایت شده است، اماکن تاریخی و گردشگری، ترمینال های مسافربری، فرودگاه، مجتمع های بین راهی، برخی میادین اصلی شهر و ورودی شهر همچنان از محل های برپایی پست ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: برای خدمت رسانی امسال ۴۶دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۳۴خودرو سبک کمک دار، ۲خودرو ارتباطی، ۱بالگرد، ۲۰۲ نجات گر روز و ۹۲پرسنل روز در نظرگرفته شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان افزود: برای کاهش تلفات ناشی از چهارشنه آخرسال نیز تمام تیم های عملیاتی جمعیت هلال احمر به عنوان نیروهای خط۲ و پشتیبان در کنار آتش نشانی و اورژانس۱۱۵ حضور خواهند داشت.

در ادامه این نشست، مسئول نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با بیان اینکه در گام دوم انقلاب، نیروی محرکه آن جوانان معرفی شده اند گفت: جوانان از دیرباز ۹۰ درصد عملیات های جمعیت هلال احمر را هدایت می کنند و این باعث افتخار است که جوانان در این جمعیت داوطلبانه خدمت می کنند.

اسدالله اسدی بیان داشت: مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی ایران نیازمند ارائه خدماتی متناسب با زمان و مکان مشهدالرضا به زائران و مجاوران است.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت روحانیون با عنوان کانون های طلاب در پایگاه های جوانان و امدادگران در ایام نوروز اظهار داشت: اعضای این کانون با برپایی خیمه های نماز در اماکن جمعیتی که فاقد مسجد و نمازخانه است ضمن اقامه نماز جماعت نسبت به پاسخگویی به سوالات شرعی مسافران نیز اقدام خواهند کرد.

در ادامه این نشست معاون جمعیت هلال احمر خراسان رضوی تاکید کرد: در راستای اجرای طرح ملی خدمات داوطلبانه جمعیت هلال احمر،  امسال نیز طرح فرشتگان رحمت و نیابت همچون سال های گذشته با بهره گیری از تمام ظرفیت های جمعیت و مشارکت خیرین و داوطلبان در راستای کمک به افراد نیازمند اجرا می شود.

محمودرضا آبسالان افزود: داوطلبان هلال احمر با حضور در منازل بیماران، خانواده‌های سالمندان، بی‌سرپرست، بدسرپرست، معلولین و زندانیان و همچنین خانواده معزز شهدا و ایثارگران ضمن عیادت از این عزیزان هدایایی به رسم یادبود به آنان تقدیم می‌کنند.

وی با اشاره به طرح داوطلب یار امداد و نجات که در ان پزشکان داوطلب در پایگاه ها حضور دارند خاطرنشان کرد: طرح جدیدی که امسال در دستور کار قرار گرفته است خانه تکانی دل است که در آن اعضای داوطلب جمعیت هلال احمر به منازل نیازمندان و سالمندان مراجعه و در خانه تکانی به آنها کمک می کنند.

آبسالان اظهار داشت: امسال نیز برای افرادی که در حوادث طبیعی و نیز رانندگی دچار ضایعه نخاعی شده اند ۱میلیون و۲۰۰هزار تومان به عنوان عیدی دریافت خواهند کرد، همچنین با همکاری ریاست جمهوری ۱۰میلیارد ریال برای مددجویان استان درنظر گرفته شده است که به زودی به حساب آنها واریز می شود.

معاون جمعیت هلال احمر استان یادآور شد: در نوروز امسال ۸۹پایگاه برای خدمت رسانی برپامی شود که از این تعداد ۳۸مورد مربوط جوانان و ۵۱مورد در خدمت حوزه امدادو نجات خواهد بود.

در پایان این نشست، معاون امدادونجات جمعیت هلال احمر اظهار داشت: پایگاه های بین شهری جمعیت علاوه بر حضور در زمان های پرترافیک در هنگام سیل، زلزله و کوهستان به عنوان ارزیاب اولیه حضور پیدا می کنند و هر پایگاه در طرح آمایشی شعاع ۳۰تا۵۰کیلومتری روستاهای اطراف را رصد کرده است تا در مواقع بحران به عنوان کمک کننده اولیه اعزام شوند.

اسماعیل بهمن آبادی افزود: طرح سحاب(سامانه حرکت های امدادی و بشردوستانه) نیز در روزهای ۱۲و ۱۳ فروردین ماه با رویکرد زیست محیطی و سلامت مسافران در اماکن مسافرپذیر داخل شهرها اجرا خواهد شد.