به گزارش شوراتریبون به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، پویش دوشنبه‌ها با دوچرخه همچنان برقرار است و طراوت خاصی به صبح کاری شورا در این روز می‌بخشد.

شنبه پر از کمیسیون؛ شوک اول هفته
اولین روز هفته با ترافیک بالای جلسه هفتگی کمیسیون‌ها آغاز شد و ساختمان شورا را از اولین ساعت کاری هفته با تمام توان مشغول خود کرد.
چهلمین نشست کمیسیون توسعه و بهسازی توس با دو دستور کار برگزار شد. بررسی نامه سازمان فرهنگی و اجتماعی در خصوص رویداد ملی نقاشی و تصویرسازی فردوسی و شاهنامه و ارائه گزارش ۶ ماهه فعالیت‌های فرهنگی توس و برنامه‌های موردنظر برای نیمه دوم سال جاری.
هم¬زمان با این جلسه و در سمت دیگر ساختمان شورا، چهل و نهمین جلسه کارگروه حقوق شهروندی کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورا نیز با موضوع بررسی نسخه پیش‌نویس طرح شهر همگان برپا بود.

پویش دوشنبه‌ها با دوچرخه
در کنار این جلسات کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط‌زیست هم هشتادوچهارمین نشست خود را با حضور مدیرکل محیط‌زیست استان برگزار و به موضوعات «معضلات زیست محیطی شهر» و پروژه‌های پژوهشی پیشنهادی جدید شهرداری در حوزه خدمات و محیط‌زیست شهری اختصاص داد.
همچنین در کمیسیون شهرسازی و معماری نشست هم‌اندیشی محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون با منتخبین مسابقه طراحی ره باغ نعیم انجام شد.
یک جلسه سنگین شنبه نیز به کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی اختصاص داشت که در خلال آن بررسی لایحه اصلاح و بازنگری تعدادی از مصوبات درآمدی شورای اسلامی شهر مشهد، لایحه آیین‌نامه جامع حمایت قانونی و تشویق گزارشگران مفاسد شهرداری، طرح یک‌فوریتی ارائه خدمات حمل‌ونقل عمومی رایگان برای معلولین و همچنین طرح تأسیس خانه گفتمان شهرسازی و معماری به انجام رسید.
بررسی طرح پیشنهادی خانه گفتمان شهرسازی و معماری به کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه هم کشیده شد. در این جلسه علاوه بر این موضوع، لایحه تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ موسسه فرهنگی شهرآرا و پروژه‌های مطالعاتی جدید شهرداری مشهد بررسی شد.
کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و ترافیک هم روز پرکاری داشت و ابتدا در جلسه مشترکی با آموزش‌وپرورش، راهکار اجرایی حل مشکل سرویس‌های مدارس و تخصیص ضریب ترافیک اندیشیده شد و پس‌ازآن رئیس و اعضای کمیسیون از پایانه مسافربری راه ابریشم بازدید کردند.
رئیس کمیسیون عمران، پویش دوشنبه‌ها، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد در این بازدید از انجام مطالعات انتقال پایانه مسافربری راه ابریشم خبر داد و گفت: به‌منظور تمرکززدایی ارائه خدمات در پایانه مرکزی امام رضا(ع)، جابجایی پایانه مسافربری راه ابریشم، به‌منظور اتصال به حمل‌ونقل همگانی و سرویس‌دهی بهتر حمل‌ونقل درون‌شهری به مسافران برون‌شهری، در شرقی‌ترین نقطه مرز مشهد، در دستور کار مدیریت شهری قرارگرفته است.
نایب‌رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری هم در این بازدید گفت: مکان‌هایی که برای ایجاد پایانه‌های مسافربری انتخاب می‌شوند، باید به نحوی باشد که کمترین مزاحمت را ایجاد کند و از سوی دیگر با سایر مدهای حمل‌ونقلی نیز در ارتباط باشد.
اخبار شنبه
محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با تأکید بر اینکه جامعه بانوان باید در حل ناهنجاری‌های جامعه باهدف تأمین حقوق خود پیشگام باشند، گفت: مشکلاتی عجیب و تاریخی در میان است که گذر از آن‌ها زمان و انرژی زیادی می‌طلبد اما همین‌که بتوانیم آغازگر فضای اصلاح و تغییر روند باشیم و زمینه مشارکت و مطالبه‌گری خود بانوان را فراهم کنیم، ازنظر ما گامی مثبت روبه‌جلو قلمداد می‌شود.
بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد، توسعه متوازن و متعادل شهر را اصلی‌ترین هدف برنامه عملیاتی ۹۷ تا ۱۴۰۰ شهرداری مشهد برشمرد.
محمد حاجیان، رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد گفت: تأمین منابع آبی پایدار برای آبیاری فضای سبز شهری، یکی از سیاست‌گذاری‌های شورای پنجم شهر مشهد بوده که طی امسال و سال آینده حدود ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار به آن تخصیص پیدا خواهد کرد و بدین ترتیب میزان پیشرفت پروژه جداسازی آب شرب از آب خام به ۷۰ درصد می‌رسد.
یکشنبه؛ توالی کمیته و کمیسیون/پویش دوشنبه‌ها
نیمه دوم عمر شورا بسیار پرشور و فعالیت آغازشده و در برخی روزها مانند یکشنبه‌ها علاوه بر کمیته‌های نظارتی، کمیسیون‌ها نیز فعال‌اند.
سه نشست کمیته نظارتی در مناطق شهرداری برگزار شد؛ کمیته نظارتی شماره ۳ در منطقه یک، کمیته شماره ۵ در منطقه سه و کمیته نظارتی شماره یک در منطقه ۴ شهرداری.
در این نشستها رئیس کمیته نظارتی شماره ۵ گفت: به‌منظور اداره بهتر شهری با ۳ میلیون نفر جمعیت نیازمند طرح‌های جامع و تفصیلی هستیم و نبود این طرح‌ها سبب می‌شود شهر به شکل سلیقه‌‎ای و ناموزون رشد کند.
نایب‌رئیس کمیته نظارتی شماره ۴ نیز در خصوص شرکت‌های تسهیل گری تأکید کرد: این شرکت‌ها در محدوده منطقه ثامن باید اشراف دقیقی به این محدوده داشته باشند.
همچنین رئیس کمیته نظارتی شماره ۳ شورای اسلامی شهر مشهد با تأکید بر تلاش گسترده این کمیته‌ها برای حل مشکلات و تأمین درخواست‌های شهروندان گفت: کمیته‌های نظارتی علاوه بر تلاش برای برطرف کردن مشکلات شهروندان شنوای درد دل‌ها و دغدغه‌های آن‌ها هستند.
دوازدهمین نشست کارگروه “پیگیری مصوبات” کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی هم در این روز برگزار شد تا برنامه زمانی مناقصات، تعیین تکلیف پیمان‌های فاقد تعدیل و مشمول مبادلات ارزی و تبصره یک بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری مشهد مقدس با موضوع تهیه مبانی قانونی و محاسباتی تمامی ردیف‌های درآمدی شهرداری در این جلسه مطرح شود.
پس‌ازاین جلسه هم جلسه کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادها به جمع‌‎بندی نظرات کارگروه قوانین و آیین‌نامه‌ها در خصوص نامه شورای عالی استان‌ها در ارتباط با اعلام نظر پیرامون پیش‌نویس اصلاح قانون شوراها و درخواست سازمان نظام پزشکی مبنی بر رفع عوارض کسب و پیشه پزشکان اختصاص یافت.

اخبار اعضا
نشست مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی، نمایندگان شرکت خصوصی طوس سیر رضوان و سرمایه‌گذاران پیرامون مشکلات سرمایه‌گذاران شرکت برگزار شد.
بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد از بررسی گزارش حسابرسی مناطق شهرداری به‌صورت جداگانه و منطقه به منطقه در پارلمان شهری خبر داد. همچنین رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر مشهد با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی دیدار کردند.
صبح رنگی دوشنبه/ پویش دوشنبه‌ها
پویش دوشنبه‌ها با دوچرخه همچنان برقرار است و طراوت خاصی به صبح کاری شورا در این روز می‌بخشد.
در روز نبود جلسه صحن علنی هم اخبار اعضا جای اخبار مصوبات را پر کرد؛
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد از تأخیر در مطالعه، تصویب و ابلاغ طرح‌های شهری مشهد انتقاد کرده و معضل ناکارآمدی این طرح‌ها را بزرگ‌ترین چالش مدیریت شهر مشهد در دوره فعلی دانست.
و رئیس کمیسیون عمران، حمل‎ونقل و ترافیک هم از عزم جدی شورای پنجم در جهت اجرای قانون حمایت از معلولان خبر داد و گفت: در راستای اجرای قانون حمایت از معلولان و پویایی بیشتر آن‌ها در جامعه، شهروندان معلول مشهدی با درجه شدید و خیلی شدید به‌زودی می‌توانند تعداد ۶۰ سفر درون‌شهری با اتوبوس و مترو را رایگان انجام دهند.
از معدود جلسات رسمی، نشست کارگروه تخصصی بودجه و حسابرسی شورای شهر مشهد بود که پس از ارائه گزارش عملکرد منابع و مصارف جاری و عمرانی سال ۱۳۹۷، اعضا نظرات خود را مطرح کردند و ادامه گزارش حسابرس و نامه مدیریت منطقه یک و سازمان فرهنگی و اجتماعی و نامه مدیریت موسسه فرهنگی شهرآرا و شهرداری منطقه ۲ بررسی گردید همچنین تفریغ بودجه با صورت‌‎های مالی تطبیق داده شد.
البته کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها نیز در جلسه‌ای به بررسی لایحه مجوز انعقاد قرارداد مشارکتی پروژه ابرار ۴، مجوز واگذاری سهام سازمان مدیریت پسماند به سهامدار حقوقی طرف مشارکت شرکت پلیمر پلاست بارثاوا و مجوز انعقاد قرارداد مشارکتی اجرای پروژه توحید(at19) پرداخت.
سه‌شنبه؛ ادامه طراوت سلامتی
صبح سه‌شنبه هم پویش دوشنبه‌ها و «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» با حضور جمعی از اعضای شورای شهر مشهد در منطقه ۴ حال خوبی به ساکنین این منطقه بخشید.
صد و سیزدهمین نشست کمیسیون شهرسازی و معماری نیز برگزار شد تا طرح مطالعات وضع موجود پهنه‌بندی و راهبردی حریم شهر مشهد، لایحه ضوابط و مقررات طراحی و جانمایی پارکینگ و اصلاح شیوه‌نامه کسری پارکینگ موردبررسی قرار گیرد. همچنین اعضای کمیته نظارتی شماره ۴ شورای اسلامی شهر مشهد و شهردار منطقه ثامن در خیابان شهید محسن کاشانی، مسجد حضرت زهرا(س) نشستی صمیمی با ساکنان محله دریادل برگزار کردند.
احمد نوروزی، رئیس کمیته نظارتی شماره ۴ در این نشست گفت: شورای پنجم مخالف مهاجرت ساکنان بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی است و در این دوره معتقد هستیم که باید این افراد حضورداشته باشند و در فرآیندهای نوسازی مشارکت داشته باشند. بتول گندمی، عضو کمیته هم بازگشایی خیابان‌ها و ایجاد فضای سبز را اصلی‌ترین سیاست شورا در منطقه ثامن برشمرد.
چهارشنبه، سنت نوین گفتگو با مردم
برنامه چهارشنبه‌های پاسخگویی با ارتباط مستقیم شهناز رمارم، عضو هیئت‌رئیسه شورا با شهروندان در مرکز ارتباطات مردمی ۱۳۷ شهرداری اجرا شد.
وی در حاشیه این برنامه بودجه‌ریزی را حلقه مفقوده در حوزه توجه به بانوان عنوان کرد و گفت: بودجه‌ریزی ما اساس جنسیتی ندارد و بخش عمده‌ای از اعتبارات و منافع آن شامل حال آقایان می‌شود؛ البته آن‌ها نیز سهم دارند ولی نباید نگاه ما به شکلی باشد که نیمه دیگر جامعه یعنی بانوان مورد غفلت واقع شوند.
رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد هم به مناسبت روز جهانی کودک بر هم گامی و هم‌صدایی برای دستیابی به «شهر دوستدار کودک» تأکید کرد و گفت: اگر داعیه خدمت داریم و اگر دغدغه فردا و اگر آرزوهای خوب برای فرزندانمان باید در این مسیر در کنار هم باشیم.
حضور رئیس شورا در مجمع مشورتی آستان قدس رضوی و بازدید مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد از خطوط ۴٣ و ۴٧ اتوبوس‌رانی از دیگر رویدادهای امروز بود.
مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک در این بازدید گفت: دسترسی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی و ایجاد شرایط مطلوب در سفرهای درون‌شهری را حق همه شهروندان می‌دانیم و بر همین اساس امروز از دو خط ۴۳ و ۴۱ بازدید داشتیم و مقرر شد تمهیدات ویژه در این خصوص اندیشیده شود.