به گزارش شوراتریبون به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، شورای اسلامی شهر مشهد در هفته گذشته به نسبت مدت مشابه پیش از آن روزهای کم ترافیک‌تری را پشت سر گذاشته و آمار بازدیدهای میدانی و مردمی از آمار جلسات داخل ساختمان شورا پیشی گرفت. به ویژه که پایان هفته مصادف بود با پیشواز اربعین حسینی و مجموعه مدیریت شهری تمرکز خاصی بر روی کاروان اعزامی به شهر نجف و خدمت‌رسانی به زائران مراسم پیاده‌روی اربعین در کشور عراق داشت.

کمیسیون‌های اول هفته

ابتدایی‌ترین روز هفته، کم و بیش خلوت برگزار شد و تالار شهر مشهد تنها شاهد دو جلسه رسمی بود؛ ابتدا نشست کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک که به بررسی لایحه الحاق یک تبصره به ماده واحده تعرفه بهای خدمات سرویس مدارس شهر مشهد در سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸، اصلاح تبصره ردیف ۲۱ ذیل جدول تعرفه نرخ خدمات سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی و الحاق یک تبصره و بررسی گزارش شرکت ترافیک هوشمند الیت در خصوص پارکینگ‌های مکانیزه اختصاص یافت.
دومین نشست کمیسیونی نیز مربوط به کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه بود که در این جلسه ابتدا نرخ پیشنهادی بهای خدمات اماکن ورزشی سال ۱۳۹۸ بررسی شد و سپس لایحه نام‌گذاری میدان‌های بدون نام واقع در منطقه سپاد و تغییر نام میدان لاله مطرح شد. سرپرست سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری نیز در این جلسه در ارتباط با بند دوم مصوبه حمایت از مجموعه داران و موزه داران بخش خصوصی گزارشی ارائه کرد.
اخبار شنبه
رئیس کمیسیون عمران‌، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد:
براساس پیش‌بینی‌های انجام شده و با پیش‌بینی ۱۵ میلیاردتومان اعتبار، تا پایان سال جاری ۵۸ کیلومتر مسیر دوچرخه در سطح شهر مشهد احداث خواهد شد؛ از جمله این مسیرها می‌توان به حدفاصل میدان فلسطین تا میدان شهدا و همچنین بخشی از مسیر کوهسنگی تا آرامگاه خواجه ربیع اشاره کرد.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد:
یکی از اهداف ما در مدت گذشته ایجاد تحرک در صنعت ساخت و ساز به منظور کمک به خروج اقتصاد شهر از رکود بوده است.

یکشنبه، روز کمیته و کمیسیون
امروز به سیاق هر یکشنبه اولویت اخبار با کمیته های نظارتی در مناطق شهرداری و دیدار رخ به رخ با شهروندان بود. امروز کمیته‌های نظارتی ۲، ۴ و ۵ در مناطق ۲، ۶ و ۱۱ جهت بررسی درخواست‌های مردمی تشکیل جلسه دادند.
در جریان این جلسات، احسان اصولی، عضو کمیته نظارتی شماره ۵ از افزایش روند رضایت مردمی در پی تغییر مدیریت شهرداری منطقه ۱۱ خبر داد و گفت: از آنجاکه منطقه ۱۱ مشهد عموماً در حوزه درآمدی یک و دو تعریف می‌شود، میزان توقعات مردمی از سطح خدمات شهرداری به نسبت برخی مناطق بالاتر است و با تغییر مدیریت ایجاد شده در شهرداری این منطقه میزان رضایتمندی شهروندان افزایش یافته است.
احمد نوروزی، رئیس کمیته نظارتی شماره ۴ با بیان اینکه حاشیه شهر، ثمره عقب‌ماندگی مدیریت شهری از مردم و نبود طرح و برنامه مناسب است، گفت: متاسفانه مشکل ما این است که مجموعه مدیریت شهری همیشه پشت سر مردم حرکت کرده‌است؛ اراضی بزرگ مقیاس به قطعات کوچکی تبدیل شده و مردم به صورت غیرمجاز ساخت و ساز کرده‌اند و این اتفاق نتیجه نبود طرح و برنامه مناسب توسط دستگاه های ذی‌ربط است.
کمیته نظارتی شماره ۲ نیز مسعود ریاضی از آن گفت که مجموعه شورای شهر مشهد بر کوچک و مختصر شدن پروژه‌هایی همچون پروژه بهسازی بافت فرسوده عامل تاکید دارد.
اتاق‌های کمیسیون‌ها هم امروز بی‌خبر نبودند. کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار در جلسه خود گزارش شهرداری در خصوص تعیین تکلیف املاک تخریب شده در حادثه انفجار گاز پورسینا ۲۲ را بررسی کرد و سپس لایحه تهاتر بهای املاک واقع در محلات هدف بازآفرینی و طرح تعریض و بازگشایی معابر این محلات با اعطای امتیاز پروانه ساختمان به بحث گذاشته شد.
کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورا نیز امروز با موضوع بررسی نهایی طرح «جذب مشارکت خیرین شهر یار» تشکیل جلسه داد.
خبر خاص امروز اما مربوط به حضور رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و ترافیک در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» و صحبت در مورد الیت اختصاص داشت.
مجتبی بهاروند، بابیان اینکه کنترل پارک حاشیه‌ای توسط سامانه الیت در حال حاضر یکی از راه‌های کنترل ترافیک خیابان‌های پرتردد شهر است از تسریع روند هوشمندسازی این سامانه در آینده نزدیک خبر داد.
دوشنبه؛ روز بازدید
پویش «دوشنبه های با دوچرخه» که به عادت شهر و شورا تبدیل شده امروز نیز با حضور جمعی از اعضای شورای شهر مشهد برگزار شد. پس از آن مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورا به بازدید از مسیرهای دوچرخه منطقه ١٢ رفت و گفت: منطقه ۱۲ شهرداری یکی از مستعدترین و باظرفیت‌ترین مناطق برای ایجاد خطوط ویژه دوچرخه است و با تامین زیرساخت‌ها می‌توان دوچرخه را به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مدهای حمل‌ونقلی ساکنان محدوده معرفی کرد.
حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهددر مراسم بزرگداشت سالروز جهانی عصای سفید (روز امنیت و استقلال نابینایان) هم دیگر برنامه اجتماعی امروز شورا بود.
نشست بررسی راهکارهای کاهش زمان صدور مجوزات ساختمانی و نشست هماهنگی کمیسیون های شورای اسلامی شهر در بررسی عملکرد سال ۹۷ برنامه عملیاتی شهرداری مشهد، آخرین رزومه تالار شهر در روز دوشنبه بود.
این هفته که قرار بود جلسه علنی در این روز برگزار گردد، به دلیل بیماری قلبی و بستری شدن رئیس شورای شهر و در ماموریت بودن نائب رئیس شورا، لغو گردید.
سه شنبه با کمیسیون‌ها
صبح امروز با پویش «سه شنبه های بدون خودرو» با حضور جمعی از اعضای شورای شهر مشهد رنگی‌تر دیده می‌شد.
امروز کارگروه تخصصی خدمات شهری و پسماند برای بحث حول پیشنهاد شرکت‌های پیمانکاری حوزه پسماند در خصوص مفاد قرارداد و درخواست انجمن بیمارستان‌های خصوصی با موضوع تعدیل تعرفه جمع‌آوری زباله عفونی تشکیل جلسه داد.
کارگروه قراردادهای کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادها هم برای بررسی لایحه شهرداری مشهد با موضوع آیین نامه نحوه تشویق یا حق الکشف املاک و مستغلات شهرداری، بررسی درخواست شرکت مهندسی صنایع باربد فن آور و درخواست شرکت سولار صنعت سبز برگزار شد.
خبر ویژه سه شنبه
سیدمسعود ریاضی، رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد بابیان اینکه کمیسیون توس به دلیل فرصت کم تا پایان دوره شورای پنجم ناچار است دو هدف «عمران و بهسازی محیطی و زیرساختی توس» و «ثبت جهانی توس» را توأمان و موازی پیگیری کند، گفت: باید از تمام ظرفیت‌های در اختیار برای رسیدن به این اهداف بهره ببریم.
چهارشنبه و بازدید و خبر
رمضانعلی فیضی، رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای شهر مشهد امروز در مرکز ۱۳۷ پذیرای نظرات و انتقادات مردمی بود. وی در این جلسه از تهیه سند توسعه محله توسط دفاتر تسهیلگری تا یک سال آینده خبر داد و گفت: توسط سازمان بازآفرینی، کار سه پروژه به عنوان الگوی محرک توسعه در مناطق ۳، ۵ و ۶ را در حال اجرا داریم تا بتوانیم الگوی مجسمی از منظر تسهیل‌گری به مردم محلات ارائه دهیم که بگوییم می‌شود در این حوزه با مشارکت، به نتیجه رسید و چهره یک محله را تغییر داده و سرانه ها و کارایی آن را افزایش داد.
ظهر این روز، نشست فوق‌العاده ۱۵۲ و ۱۵۳ کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی هم برگزار شد. در این نشست بررسی لوایح آیین‌نامه نحوه تشویق یا حق الکشف املاک و مستغلات شهرداری، مجوز تأسیس شرکت ارتباطات شهر مشهد (سهامی خاص)، تعیین تکلیف بدهی شرکت مبتکران طلوع دانش (سهامدار شرکت کود طلوع بارثاوا)‌ به سازمان مدیریت پسماند شهرداری از جمله موارد بررسی شده بود.
بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه امروز شهر مشهد گران‌تر از سطح لازم نگهداری می‌شود بر لزوم کار فرهنگی با رویکرد تغییر رفتار شهروندان جهت کاهش هزینه‌های نگهداشت شهر تاکید کرد.
مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد به همراه جمعی از مدیران شهری از پروژه‌های عمرانی سطح شهر بازدید کرد و در این برنامه گفت: پروژه‌های عمرانی در موعد مقرر به بهره‌برداری خواهند رسید و تاکنون نیز بخش زیادی از آنها براساس برنامه زمان‌بندی پیش رفته‌اند.
در ادامه برنامه‌ها نیز چهارمین نشست کارگروه ویژه دعاوی و املاک شورای شهر با موضوع بررسی نحوه محاسبه سهم سرانه و استفاده از مزایای ورود به محدوده در شهرداری مشهد برگزار شد.
نشست عدالت ترمیمی- شهر ترمیمی
اما ساختمان شورا و کمیسیون حقوقی میزبان یک برنامه خاص بودند؛ ، در راستای اجرای مفاد منشور حقوق شهرنشینی و به منظور مهیا نمودن مقدمات مشارکت شهروندان و سازمان‌های مردم نهاد در حل و فصل دعاوی و تعامل ترمیمی شهرنشینان با یکدیگر و مدیریت شهری،‌ کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد نشستی را به منظور استفاده از دیدگاه های صاحبنظران، پیرو برگزاری اولین همایش شهر ترمیمی در سال گذشته و برای تمهید مقدمات لازم جهت دستیابی به شهر ترمیمی و معرفی شهر مشهد به عنوان «اولین شهر ترمیمی در ایران»، با حضور دکتر محمد فرجیها استاد دانشگاه تربیت مدرس، صاحبنظر و فعال در قلمرو عدالت ترمیمی و جمعی از مدیران شهری و کارشناسان این حوزه برگزار کرد.
باید منتظر اخبار مهیجی از این موضوع باشیم.
پنجشنبه؛ زمزمه اربعین
امروز با وجود رسیدن به تعطیلات پیش از اربعین، شورا از تکاپو نیفتاده و همچنان برمدار کار می‌چرخید.
رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط زیست در بازدید از بوستان مینیاتوری گفت: سرمایه‌گذار بوستان مینیاتوری موظف است طی ۲ سال باقی‎مانده از قرارداد خود، فضاهای توسعه‌ای متعهد شده برای این پارک را آماده و تحویل دهد؛ ساخت فضاهای دیگر همچون سینما و … در این بوستان منوط به مجوز شورای شهر است.
اما جلسه مهم این روز مربوط به نشست تخصصی بررسی نقش سمن‌ها در نهادینه‌سازی و اجرای منشور حقوق و مسئولیت‌های شهرنشینی مشهد که به همت کمیسیون حقوقی در تالار شهر برگزار شد.
«سومین نشست تخصصی بررسی نقش سمن‌ها در نهادینه‌سازی و اجرای منشور حقوق و مسئولیت های شهرنشینی مشهد» امروز با موضوع بررسی مصادیق و راهکارهای ترویج، تشویق، فرهنگ‌سازی، امنیت، مناسب سازی و توسعه حمل و نقل غیر موتوری و اتصال آن به شبکه حمل و نقل عمومی برگزار شد تا یک بار دیگر مسئولان و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد استان دور یک میز بنشینند و از موضوع مهم و اساسی توجه به دوچرخه و دوچرخه سواری در شهر سخن بگویند.
سیدمحسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی، قراردادها و املاک شورای اسلامی شهر مشهد در حاشیه این نشست گفت: بی رغبتی مردم در خصوص استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به هزینه بسیار پایین استفاده از خودروی شخصی مربوط می شود که در این زمینه باید این هزینه افزایش پیدا کند.
اخبار پنجشنبه
رمضانعلی فیضی رئیس کمیسیون مناطق کم‌برخوردار و پیرامونی شورا:
وقتی شورای پنجم بر روی کار مستقر شد با حاشیه شهری مواجه بودیم که۱۲درصد مساحت و ۳۰درصد جمعیت مشهد را در خود جای داده بود در اولین نگاه نشان می‌داد که یک پراکنش متراکم جمعیتی دارد و یک آمایش منفی سرزمینی که انواع و اقسام کمبود‌‌های سرانه‌ای و فضاهای عمومی شهری را به دنبال داشت.
این گستره مهم فقط بستر کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای شهر را داشت که در طرف دیگر در بدنه مدیریت شهری هیچ ساختاری بدیل و متناظر این کمیسیون وجود نداشت.
از این جهت کمیسیون مناطق پیرامونی یک کمیسیون عقیم و بدون ارتباط با حوزه شهرداری بود که برای پیشبرد کار خود مجبور بود از معاونت‌ها و سازمان‌های مختلفی مطالبه‌گری کند.
خبر ویژه امروز اما مربوط به حضور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد در جمع پاکبانان کاروان خدام الحسین(ع) شهرداری در نجف و پیگیری امرو واگذار شده به شهرداری مشهد بود.
احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد در جمع پاکبانان کاروان خدام الحسین(ع) شهرداری مشهد در شهر نجف اشرف خدمات این افراد را در نجف به زائران امام علی(ع)، هم‌سنگ و هم‌تراز خدمات شبانه‌روزی کارکنان شهرداری مشهد به زائران امام رضا(ع) توصیف کرد.
وی در بازدید از روند اقدامات کاروان خدام الحسین(ع) در نجف، با حضور در محل استقرار اتوبوس‌های شهرداری مشهد از روند جابجایی زائران اربعین در نجف به سمت شوملی هم بازدید کردند. همچنین با حضور در محل‌های اسکان پاکبانان ضمن خداقوت به آنها از نزدیک در جریان اقدامات انجام شده در حوزه خدمات شهری کاروان خدام الحسین (ع) شهرداری مشهد در نجف قرار گرفتند.
اصولی در این برنامه گفت: زائران از خدمات‌رسانی کاروان خدام الحسین(ع) شهرداری مشهد در نجف راضی هستند و خدمات‌رسانی شهرداری مشهد در زائران حس امید ایجاد می‌کند. طبق گفته زائران هزینه حمل و نقل‌هایی که در نجف در این مسیر وجود دارد، بسیار بالاست و زائران اربعین را دچار مشکل می‌کند لذا سرویس دهی رایگان به زائران در آنها نشاط و انرژی ایجاد می‌کند.
جمعه؛ حس تندرستی
سمن‌های مشهدی امروز در جلسه در تالار شهر مشهد از لزوم توسعه خطوط دوچرخه و رفع مشکلات این موضوع سخن گفتند.
پیام شورای اسلامی شهر مشهد به مناسبت فرارسیدن هفته تربیت بدنی
ورزش، شاکله اساسی تندرستی و سلامت و به تبع آن ارتقای ساختار جسمی و روحی جامعه است و تاثیرات شگرفی را در زندگی انسان ها می تواند از خود برجای گذارد.
توصیه به ورزش کردن در دین مبین اسلام بارها و بارها از سوی پیامبر اعظم(ص) و اهل بیت(ع) تاکید شده و همین موضوع نشان دهنده اهمیت بالای توجه به تندرستی و سلامت است تا جایی که نبی مکرم اسلام(ص)، سه ورزش شنا، اسب سواری و تیراندازی را لازمه یادگیری برای نوجوانان و جوانان دانسته اند.
ورزش چه در جایگاه همگانی و چه قهرمانی، رهاوردهای موثری را برای جامعه در برخواهد داشت و می‌تواند آتیه‌ای روشن را از حیث سلامت جسمانی و همچنین روحیه مطلوب برای زندگی انسان در میانسالی و کهنسالی به ارمغان آورد.
شورای اسلامی شهر مشهد در پنجمین دوره کاری خود، فرارسیدن هفته تربیت‌بدنی را به تمامی خانواده بزرگ ورزشکاران و ورزش دوستان تبریک و تهنیت عرض می‌کند و از خداوند متعال بهروزی و موفقیت روزافزون را برای این عزیزان مسئلت دارد.