به گزارش شورا تریبون،سید امیر مرتضوی در نشست خبری در محل دادگستری خراسان رضوی گفت: موجودی پرونده‌های دادگستری خراسان رضوی در سال ۹۳ بیش از ۳۰۰ هزار پرونده بوده که این تعداد به حدود ۱۴۵ هزار پرونده کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: ارائه مشاوره قبل از طلاق طی سال ۹۷ سبب سازش ۳ هزار و ۳۰۰ زوج متقاضی طلاق در این استان شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی با بیان اینکه طی سال گذشته در تعامل با بهزیستی این استان، ۸۰۰ کودک بی‌سرپرست با کاهش روند اداری ساماندهی و صاحب والدین شدند، ادامه داد: طی این مدت ۹ هزار و ۳۸۰ معتاد متجاهر با وجود محدودیت‌ها برای پاکسازی، جذب کمپ‌ها شدند.

وی اظهار کرد: میزان طلاق در این استان طی سه سال گذشته بیش از ۱۷ درصد کاهش داشته، ولی در سال جاری در حال افزایش است.

مرتضوی گفت: دستگاه قضائی به موضوع سرمایه‌گذاری مشروع نیز ورود کرده که در این زمینه کمیسیون‌هایی را در خراسان رضوی تشکیل دادیم تا مشکلات سرمایه‌گذاران بدون تشکیل پرونده حل شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از ۳۴۱ جلسه برای حل مشکلات واحدهای تولیدی برگزار کرده‌ایم، افزود: نتیجه این جلسات ۸۳۴ مصوبه و حل مشکلات ۳۱۷ واحد تولیدی بود.

وی با بیان این مطلب که در سه ماهه نخست امسال هم ۷۰ جلسه برای رفع مشکلات سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی تشکیل شده است، بیان کرد: ثمره این جلسات هم ۸۸ مصوبه بوده که توانسته مشکلات ۵۹ واحد تولیدی را حل کند.وی ضمن اشاره به برخی مشکلات در حوزه مسکن،گفت: برخی بنگاه‌های املاک در خراسان رضوی اقدام به پیش فروش آپارتمان می‌کنند که این امر غیرقانونی است، چراکه قانون پیش فروشی فرایندی را تعریف کرده که رعایت نمی‌شود، بنابراین پیش فروش آپارتمان‌های ساخته نشده توسط بنگاه‌های املاک جرم است و باید به این موضوع رسیدگی شود!

مرتضوی اظهار کرد: قانون پیش فروش ساختمان با گذشت حدود ۱۰ سال از تصویب آن به طور کامل اجرایی و عملیاتی نشده، با اما و اگرهای فراوان همراه است، به طوری که بسیاری از مردم در این زمینه مشکل دارند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی تصریح کرد: افرادی که مبادرت به خرید مسکن می‌کنند باید شناسه ساختمان را از شهرداری اخذ کنند و پس از آن برای مراحل دیگر به دفاتر اسناد رسمی مراجعه شود، اما متاسفانه این موارد در بیشتر مواقع انجام نمی‌شود.