به گزارش پایگاه خبری شورا تریبون، مرتضی حقیقی، معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی در نشست خبری با خبرنگاران ، گفت: ۴۳ درصد از اراضی شهر مقدس مشهد موقوفه و متعلق به آستان قدس رضوی است.
وی با بیان اینکه بیش از ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور، موقوفه آستان قدس رضوی است، ادامه داد: کارگروه ویژه ای برای ساماندهی اراضی حاشیه شهر مشهد در استان قدس رضوی تشکیل شده است و مدل ها و الگوهایی نیز برای بهسازی بافت مسکونی حاشیه شهر مشهد در حال بررسی در این کارگروه می باشد. همچنین حدود ۱۵ درصد از اراضی آستان قدس تحت تصرف غیرمجاز قرار دارند، که عمده این تصرفات در مناطق کم‌ تر برخوردارو حاشیه شهر می باشد که طبق برآورد حدود ۴۰ هزار قطعه را شامل می‌شود و هنوز تعیین تکلیف مالکیتی انها صورت نگرفته است که برای تعیین تکلیف این اراضی ۷۰ درصد حقوق موقوفات بخشید شده و تنها ۳۰ درصد آن به صورت اقساط ۱۰ ساله دریافت می گردد.
حقیقی با بیان اینکه صیانت از املاک موقوفه مهم‌ترین وظیفه آستان قدس رضوی است ، در ادامه افزود: آستان قدس رضوی در مشهد ۳۲۰ هزار مستاجر دارد که قرارداد اجاره ۸۰ هزار مورد آن منقضی شده است و شهرهای دیگری همچون سرخس و نیشابور نیز از جمله شهرهای دیگر استان خراسان رضوی هستند که آستان قدس رضوی زمین های موقوفه زیادی در آنها دارد.
وی ادامه داد:حدود ۳۰ درصد از اسناد اجاره آستان قدس در داخل شهر انقضا پیدا کرده که تدابیرویژه‌ای در این باره آغاز شده تا تجدید اجاره ها صورت گیرد. این درحالی است که در صورت عدم مراجعه، اجاره‌ها به روز شده و این مساله حقوقی برای موقوفه ایجاد می‌کند که می‌توان نسبت به دریافت آن اقدام کرد.
حقیقی افزود: سال گذشته، چک‌های برگشتی و جریمه دیرکرد مستاجران با مبالغ زیر ۲۰۰ میلیون تومان مشمول بخشودگی قرار گرفتند و از ابتدای امسال نیز مقرر شد به جای اخذ یک جای حق تقدیمی تغییر کاربری‌های موقوفات، آن را به صورت اجاره و سال به سال دریافت کنیم. همچنین برای مستاجرانی که در نوع بهره ‌برداری تغییراتی داده‌اند، مساعدت‌هایی در نظر گرفته‌ایم که در صورت خوداظهاری، حقوق موقوفه را با ۷۰ درصد تخفیف وصول خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه آستان قدس در زمین‌های شهری متناسب با طرح‌های شهری عمل می‌کند، ادامه داد: بودجه امسال این معاونت را بدون فروش زمین در نظر گرفته ایم و تحقق درامدهای پایدار یکی از رویکردهای اصلی بودجه ای در سال جاری است.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی تصریح کرد: مبالغ اجاره ما از موجران ناچیز است و برآورد می‌شود ۳۰ میلیارد تومان از مستاجران طلبکار باشیم و همچنین حدود ۷۰ میلیارد تومان از مستاجرانی که تعهداتی داده‌اند، مطالبه داریم.