به گزارش شورا تریبون ، در جلسه «فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون» که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، رئیس اتاق بازرگانی افغانستان و ایران بیان کرد: دولت افغانستان تجارت را آزاد گذاشته، مصررانه از آنان پشتیبانی می‌کند و از مقامات این کشور درخواست دارم که موانع موجود بر سر تجار جمهوری اسلامی را برطرف کند تا تجارت میان کشور ایران و افغانستان که در گذشته نیز وجود داشته، بهتر انجام شود.

میراجان سلیمان خیل بیان کرد: برند بالغ بر ۷۲ درصد کالاهای صادراتی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان ثبت می‌شود، اما علیرغم اینکه میان کشور ما و جمهوری اسلامی ایران روابط برادری وجود دارد، امکانات زیادی در اختیار تجار و سرمایه‌گذاران افغانستانی وجود ندارد.

وی ضمن اشاره به همایشی که در هفته آینده با موضوع تجارت افغانستان برگزار خواهد شد، اضافه کرد: امیدوارم به مباحثی که امروز در این جلسه مطرح شد، جامه‌عمل پوشانده شود تا مشکلات موجود در سرمایه‌گذاری برطرف شده و فرصت‌های خوبی برای تجار و سرمایه‌گذاران ما فراهم شود. بحث تجارت، برد برد است و در صورتی که چنین برداشتی وجود داشته باشد، مبادلات افزایش پیدا می‌کند
در ادامه مراسم علی رسولیان نیز اظهار کرد: اشتغال و توجه به رونق تولید با هدف توسعه اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت یکی از سیاست‌هایی است که مورد تاکید رهبری معظم انقلاب است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی توسعه سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌های استان‌ها را تنها راه رسیدن به این ضرورت خواند و تصریح کرد: این استان با وجود مرزهای مشترک طولانی با افغانستان و کشورهای آسیای میانه، محور ترانزیت منطقه بوده و وجود بارگاه امام رضا(ع) که یکی از مهم‌ترین مولفه‌های استان محسوب می‌شود و جذب سالانه بالغ بر ۳۲ میلیون زائر و گردشگر، از دیگر ظرفیت‌های این استان است.

وی بر تقویت نگاه به درون کشور همچنین توجه به کشورهای همسایه و حوزه شرق تاکید و خاطرنشان کرد: اشتراکات فرهنگی جدی میان ایران، افغانستان و کشورهای آسیای میانه وجود دارد که سبب می‌شود نگاه جدی‌تر و مهم‌تری به این حوزه‌ها داشته باشیم.

رسولیان خاطرنشان کرد: به دنبال توسعه ترانزیت در خراسان رضوی هستیم و با توجه به ظرفیت گسترده‌ای که در استان وجود دارد، به دنبال تقویت مبادلات مرزی با کشور برادر خود، افغانستان هستیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی به همکاری‌های مثبت بخش خصوصی در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: یکی از بهترین مسیرهای سرمایه‌گذاری، دو منطقه ویژه سرمایه‌گذاری «دوغارون» و «سرخس» است.

وی اضافه کرد: در منطقه ویژه سرمایه‌گذاری دوغارون ظرفیت فراوانی برای توسعه سرمایه‌گذاری به ویژه به صورت مشترک با تجار، سرمایه‌گذاران و فعالین اقتصادی کشور افغانستان وجود دارد، همچنین امکان بسته‌بندی به صورت جدی در این منطقه فراهم و متقاضیان زیادی برای آن در این منطقه وجود دارد.

رسولیان در ادامه سخنان خود خدمات پزشکی و توریست درمانی، ایجاد پالایشگاه‌های کوچک نفت و گاز، فرآوری معادن، فرآوری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی را از جمله ظرفیت‌هایی دانست که در مرز دوغارون وجود دارد، اما مغفول مانده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با بیان این موضوع که تقاضا برای ایجاد بنگاه‌های اقتصادی در این منطقه وجود دارد، گفت: طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی که در استان دنبال می‌شود شامل دو بخش معین‌های اقتصادی و تفاهم‌نامه‌های سرمایه‌گذاری است که در بخش دوم از تمام سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی به صورت جد حمایت می‌شود و در این راستا تعامل حداکثری میان ارکان حاکمیت از جمله ائمه جمعه، رئیس دادگستری، نمایندگان مجلس، فرمانداران، دانشگاه‌ها و تمامی دست‌اندرکاران ایجاد شده است.

وی ضمن بیان اینکه تاکنون یک هزار و ۱۲۵ تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی امضا شده است، ابراز کرد: همچنین ۲۰۰ طرح اولویت دار در ستاد تسهیل با حضور شخص استاندار در حال بررسی است.

رسولیان به موانع سرمایه‌گذاری اشاره و عنوان کرد: به طور مثال در شهر مشهد مشکلات زیادی در خصوص پروژه‌های عمرانی به ویژه در حوزه منطقه ثامن وجود داشته است که با پیگیری‌هایی که صورت گرفته، بخش عمده موانع سرمایه‌گذاری مرتفع شده است.
دبیر گردهمایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان منطقه ویژه اقتصادی دوغارون نیز در ادامه گفت: بستر هوشمندسازی اینترنتی در منطقه دوغارون وجود ندارد و خواب چند روزه کامیون‌ها نارضایتی تجار و تولیدکنندگان را در بردارد که برای حل این مشکل قرار است با یک سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد تومانی توسط بخش خصوصی، این مرز را هوشمندسازی کنیم.

محمدحسن موسی‌زاده اظهار کرد: در زمینه مشکلات مرز دوغارون مطالعات ۶ ماهه صورت گرفته که ماحصل آن سه نتیجه اساسی بود. موضوع اول بستر نقل و انتقالات کالا و ترانزیت و صادرات کالاست.

وی افزود: در حال حاضر مرزبانی در این منطقه وجود دارد، بازرسی به صورت فیزیکی انجام می‌شود و دستگاه‌های ایکس‌ری در این منطقه وجود ندارد که این عامل سبب کندشدن روند صادرات می‌شود. موضوع دوم ایستایی و توقف بیش از اندازه ماشین‌های ترانزیتی و صادراتی بوده که دلیل آن نقطه اختلافی است که سال‌های سال میان مرز ایران و افغانستان وجود دارد و سبب کندی تردد و صف‌های طولانی می‌شود.

دبیر گردهمایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان منطقه ویژه اقتصادی دوغارون بیان کرد: همچنین بستر هوشمندسازی اینترنتی در این منطقه وجود ندارد و کامیون‌ها بعد از ورود به این منطقه با خواب چند روزه مواجه می‌شوند که این امر نارضایتی تجار و تولیدکنندگان را در بردارد.

موسی‌زاده خاطرنشان کرد: برای حل این مشکل قرار است با یک سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد تومانی توسط بخش خصوصی، این مرز را هوشمندسازی کنیم که در این راستا مهمترین کار نصب دستگاه‌های ایکس‌ری است تا ظرف ۱۵ تا ۲۰ ثانیه ماشین‌ها را اسکن کند.

وی اضافه کرد: همچنین اپلیکیشنی طراحی شده تا تمام تولیدکنندگان و تجاری که قصد ورود بار به مرز دوغارون را دارند، ساعت ورود، پارکینگ و پیمانکار خود را از طریق این اپلیکیشن انتخاب کنند که این امر سبب تسهیل تردد و صادرات می‌شود.

دبیر گردهمایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: یکی دیگر از مشکلات تجار و سرمایه‌گذاران افغانستانی برون‌سپاری مرزی و کیفیت کالاست. گاه مشاهده شده که کیفیت محصول صادراتی با محصولی که در ابتدای قرارداد ارائه شده تفاوت داشته، به همین منظور تصمیم گرفتیم در مراسم هفته آینده بحث کلنگ‌زنی و رونمایی سایت پلن را انجام دهیم تا به وسیله آن تجار و تولیدکنندگان به صورت مراجعه حضوری خرید خود را انجام دهند، علاوه بر این بانک عامل نیز در آنجا مستقر می‌شود تا مشکل برون‌سپاری برطرف شود.

موسی‌زاده گفت: یکی از اقدامات انجام شده این است که تجار افغان که یک بار برای خرید کالا ریجستر شدند، برای بار دوم نیازی به حضور فیزیکی آنان وجود ندارد و می‌توانند خرید خود را از بستر فناوری اطلاعات انجام دهند.