به گزارش پایگاه خبری شوراتریبون، مسعود فیروزی معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت: هدف انجمن این است که همه نوزادان، کودکان و بزرگسالان در تمامی نقاط کشور، در مراکز استان ها و مناطق دورافتاده، از خدمات برابر و یکسان طبق آخرین استانداردهای علمی برخوردار شود.
فیروزی با اشاره به رونمایی از راهنمای بالینی (گایدلاین) رشته شنوایی شناسی با هدف ارائه خدمات استاندارد پزشکی به بیماران در روز دوم این کنگره تاکید کرد: این گایدلاین ترجمه و بومی سازی شده است و باتوجه به ساختارهای اداری و علمی کشور در ۱۰گام برای کودکانی که با مشکل شنوایی متولد می شوند در مرحله مداخله، تشخیص و توانمندسازی اجرا خواهد شد.
دبیر اجرایی هجدهمین کنگره شنوایی‌شناسی ایران با بیان اینکه تاکنون بیش از هزار نفر جهت شرکت در این کنگره ثبت‌نام کردند، افزود: پیش‌بینی ما این است که از مجموع ۴ هزار فعال حوزه شنوایی‌سنجی بالغ بر ۱۵۰۰ نفر در این رویداد علمی شرکت کنند؛ در این رویداد ۲۵۰ سخنرانی و پوستر علمی شامل ۵۰ سخنرانی و ۲۰۰ پوستر ارائه می‌شود.
فیروزی با اشاره به کارگاه ها و برنامه های این کنگره تصریح کرد: دستیابی سریع، تاکید بر مشارکت خانواده، حق تصمیم‌گیری آگاهانه و با اختیار، حمایت‌های اجتماعی، اقتصادی و عاطفی خانواده، تعامل کودک با اعضای خانواده، لزوم استفاده از فناوری‌های حمایتی شنوایی همچون سمعک و کاشت حلزون، مداخله افراد آموزش‌دیده و مجرب تربیت‌شده در زمان احتیاج، ترویج کار گروهی در حوزه شنوایی‌سنجی، نظارت مستمر و ارزیابی دقیق فعالیت‌ها و نظارت بر اجرای مستمر و ارزیابی دقیق اقدامات به عنوان ۱۰ محور هجدهمین کنگره شنوایی‌شناسی ایران هستند.
فیروزی افزود: سازمان بهزیستی حمایت کامل و لازم را در بحث سمعک و کاشت حلزون از کسانی که دارای مشکل شنوایی هستند دارد و۳۰تا۴۰ درصدحمایت ها مربوط به ۴ اولویت نخست حمایتی کودکان، مادران، دانش‌آموزان و دانشجویان بوده است.
دبیر اجرایی این کنگره با اشاره هزینه های شنوایی سنجی و تهیه سمعک بیان داشت: نیازمند حمایت سازمان های بیمه گر در این زمینه هستیم.