به گزارش پایگاه خبری شورا تریبون به نقل از آستان نیوز ، معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: خطبه‌‌خوانی شب شهادت و مراسم شام غریبان حضرت رضا(ع) دو مراسمی است که همه ساله در این ایام در حرم علی ‌بن‌ موسی ‌الرضا(ع) برگزار می‌‌شود و آیین خطبه‌‌خوانی نیز در شب شهادت امام هشتم(ع) با حضور تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از شخصیت‌‌های کشوری و استانی و خادمان بارگاه منور رضوی برپا خواهد شد.
سیدخلیل منبتی عنوان کرد: خطبه‌‎خوانی یکی از آیین‌‌های دینی و سنتی در حرم مطهر رضوی است که تنها دو نوبت در سال یعنی در شب شهادت علی ‌بن ‌موسی ‌الرضا(ع) و شب عاشورای حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار می‌‌شود، در این مراسم افراد با در دست داشتن شمعی فروزان به خطبه‌ مخصوص شب شهادت حضرت رضا(ع) گوش فرا می‌‌دهند.
معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی اشاره کرد: برگزاری مراسم خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع) روز شنبه ۲۷ آبان ماه پس از اقامه نماز مغرب و عشاء در صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی پیش‌بینی شده است.
وی افزود: در مراسم شام غریبان حضرت ثامن الحجج(ع) نیز که یکشنبه ۲۸ آبان ماه برگزار می شود، خدام بارگاه منور علی بن موسی الرضا(ع) با در دست داشتن شمع و لاله های فروزان از سازمان مرکزی آستان قدس رضوی به سوی بارگاه نورانی آن امام همام برای عرض تسلیت حرکت می‌کنند و در صحن انقلاب حرم رضوی گردهم جمع می شوند.
لازم به یادآور است: عاشقان و دلسوختگانی که در این شب ها توفیق حضور در بارگاه منور حضرت ثامن الحجج(ع) را پیدا نکرده اند، می توانند پخش زنده این مراسم را از شبکه های ملی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مشاهده کنند.
مراسم خطبه خوانی در شب عاشورا و شب شهادت امام رضا(ع) دارای قدمتی چند صد ساله است که همه ساله با حضور کلیه خدام حرم مطهر برگزار می شود.