به گزارش شورا تریبون، رضا جمشیدی ظهر امروز در نشست خبری که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد گفت: جمعیت فعال استان در سال گذشته ۲ میلیون و ۱۸۸ هزار نفر بوده اند و در بهار سال جاری این رقم ۲ میلیون و ۱۶۳ هزار نفر و در تابستان جاری به ۲ میلیون و ۲۶۹ هزار نفر رسیده است.

جمشیدی بیان کرد: جمعیت شاغل استان در تابستان سال گذشته یک میلیون و ۹۴۷ هزار نفر، در بهار یک میلیون و ۹۵۹ هزار نفر و در تابستان دو ملیلیون و ۶۵ هزار نفر بود.

وی تعداد افراد بیکار در تابستان سال گذشته ۲۴۰ هزار نفر، در بهار ۲۰۳ هزار و در تابستان ۲۰۴ هزار نفر خواند و اظهار کرد: آخرین آمار رسمی تولید ناخالص داخلی مربوط به‌سال ۹۴ با رقم ۶۶ هزار میلیارد تومان بوده که به‌صورت غیررسمی این رقم در سال ۹۵، ۷۲ هزار میلیارد تومان، در سال ۹۶، ۸۵ هزار میلیارد تومان و ۹۷، هم ۱۱۸ هزار میلیارد تومان بود.

مدیر سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی این آمار را بر اساس قیمت‌های جاری دانست و در خصوص هزینه ـ درآمد خانوارها در سال ۹۶ و ۹۷، گفت: متوسط درآمد یک خانوار شهری در کشور در سال ۹۶، ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده که در سال ۹۷، به ۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان میلیون تومان افزایش یافته است.

جمشیدی افزود: این رقم در خراسان رضوی ۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در سال ۹۶ و در سال ۹۷، به ۳۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه نسبت درآمد خانوارهای شهری ما نسبت به‌میانگین کشوری کمتر است، خاطرنشان کرد: همچنین هزینه خانوارهای شهری در سال ۹۶ برای کشور ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان که به ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در سال ۹۷ افزایش پیدا کرده است.

مدیر سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی بیان کرد: در خراسان رضوی این هزینه‌ها از ۳۰ میلیون و ۶۰۰ به ۳۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.

جمشیدی اضافه کرد: در صورت مقایسه با کشور، نقاط شهری ما در درآمدها در سال ۹۷، رتبه ۱۶ کشور را داشت و هزینه‌ها رتبه ۱۵ را داشتیم.
وی ادامه داد: در سال گذشته علیرغم پیگیری های انجام شده، هیچ میزان از بودجه مصوب شده زیارت، به استان ابلاغ نشد. در سال جاری اتفاق دیگری افتاده است که تحقق بودجه زیارت را بسیار سخت تر و تا حدودی غیر ممکن کرده است. در جدول شماره ۹ قانون بودجه برای سال ۹۸ درج شده است که توسعه خدمات زیارتی برای شهرهای مشهد، قم و شیراز ۱۵ میلیاردتومان است. اما عنوان بودجه زیارت در این جدول به این معنی است که اگر درآمدهای کشور از مبلغ مشخصی بیشتر شد آنگاه اعتبارات این جدول نیز اختصاص داده خواهد شد.

وی افزود: در سال گذشته که این جدول وجود نداشت و برای ردیف بودجه زیارت که در مجلس ۱۵ میلیاردتومان تصویب شده بود، هیچ مبلغی اختصاص و ابلاغ نشد. به عنوان یک کارشناس و با توجه به وضعیت امسال و شروط اضافه شده، بعید می دانم که ریالی از این بودجه امسال نیز محقق شود.
مدیر سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی یکی از برنامه‌هایی در دست اقدام را تهیه برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی استان دانست.

جمشیدی تاکید کرد: بر اساس این برنامه دولت مکلف شده مطالعه ۵ هزار روستا در هر سال را انجام دهد که سهم خراسان رضوی ۳۲۹ روستا در سال است که این کار از سال ۹۶ آغاز شده است.

وی افزود: در این سال ۴۶۷ روستا را مطالعه و یک هزار و ۳۰۹ طرح پیشنهادی برای این روستاها تهیه شد که عمدتا طرح‌های اقتصادی هستند و در سال ۹۷، ۵۱۰ روستا بررسی و ۳ هزار و ۵۴۸ پروژه بر آن‌ها تعریف شد.

مدیر سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی با اشاره به‌اینکه در سال ۹۸، برای ۲۹ دهستان طرح مطالعاتی انجام می‌دهیم، عنوان کرد: ۳۷۱ روستا در این سال مورد مطالعه ما قرار می‌گیرند که در مجموع تعداد روستاهای مورد مطالعه ما در این طرح یک هزار و ۳۴۹ روستا و برای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، به‌طور ۲۹۶ روستا می‌ماند.

جمشیدی مسؤولیت دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی را از دیگر وظایف این سازمان خواند و گفت: همچنین یک دبیرخانه مردمی اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی شده که مسؤولیت رصد معین‌های اقتصادی را برعهده دارد، همچنین مسؤولیت دیگر ما در ستاد اقتصاد مقاومتی تعریف پروژه‌های تأثیرگذار در استان است.

وی اضافه کرد: تاکنون ۱۵۴ جلسه اقتصاد مقاومتی را برگزار کردیم که بیشترین تعداد جلسات در کشور محسوب می‌شود و در سال جاری هم تاکنون ۴۱ جلسه برگزار شده است.
جمشیدی ادامه داد: در ۶۷ دستگاه اجرایی و بدون احتساب کادر آموزشی آموزش و پرورش استان ۷۲۱۶۳ پست وجود دارد. حدود ۵۳/۵ درصد از این میزان پست با تصدی و ۴۶/۵ درصد بلاتصدی بوده و شخصی در آن حضور ندارد. عمده پست های بلاتصدی استان مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی می شود.

وی خاطرنشان کرد: مجوز استخدام ۱۷۹۵ نفر برای ۲۲ دستگاه اجرایی استان صادر شده که ۹۶۰ نفر از آن مربوط به آموزش و پرورش است.
جمشیدی خاطرنشان کرد: حدود ۱۹۵ پروانه بهره‌برداری صنعتی با حدود ۹۳۵ میلیارد تومان در ۶ ماهه سال جاری صادر شده و حدود ۱۲۱ ملیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای ۱۷ طرح در استان مصوب شده که به‌لحاظ تعداد طرح‌ها در بین استان‌های کشور رتبه نخست را دارا هستیم.

وی با اشاره به‌اینکه همچنین ۹۱۱ پروژه به‌بخش غیردولتی واگذار شده است، ادامه داد: همچنین میزان اشتغال ایجاد شده در ۶ ماهه اول سال جاری نسبت به‌انتهای سال ۹۷، ۵۰ هزار نفر است.

مدیر سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی افزود: در بخش صنعت ۵ هزار و ۱۰۰ نفر کاهش اشتغال، در بخش کشاورزی ۲۵ هزار و ۹۰۰ نفر افزایش اشتغال و در بخش خدمات ۳۰ هزار نفر افزایش اشتغال را نسبت به‌انتهای سال قبل داشتیم.

جمشیدی دقیق‌ترین مقایسه آمار اشتغال را مقایسه فصلی خواند و عنوان کرد: برای ۸۹ طرح صنعتی در قالب سامانه بهین‌یاب حدود ۱۳۳ میلیارد تومان در ۶ ماه اول سال به‌تصویب رسیده و تراز بازرگانی استان در این ۶ ماهه ۶۰۰ میلیون دلار و مثبت بوده است.
مدیر سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی عنوان کرد: مجموع اعتبارات جاری و عمرانی استان در سال ۹۸ تاکنون، ۲ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان بود که ۹۳۱ میلیارد تومان آن ابلاغ شده و ۸۸۶ میلیارد تومان اعتبارات هزینه‌ای مربوط به ۲۴ دستگاه اجرایی است که در هفت ماهه سال جاری ۵۶ درصد آن تخصیص یافته است.

جمشیدی ادامه داد: همچنین یک هزار و ۴۵۶ میلیارد تومان هم اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای(عمرانی) است که ۴۳۶ میلیارد تومان آن یعنی ۳۰ درصد تخصیص یافته که از این میزان ۵۶ میلیارد تومان نقدی و ۳۸۰ میلیارد تومان هم اسناد خزانه اسلامی با سررسید یک تا سه سال است.