پروفسور علی فرقانی ، استاد دانشگاه ساوت استرالیا که از سال ۱۳۸۸ تا کنون صاحب پست‌های مدیریتی و تحقیقاتی گوناگون درخارج از کشوربوده است و مسئولیت‌های علمی و اجرایی دیگری از جمله مدیریت اطلاعات مکانی در دولت فدرال استرالیا، استاد مدعو فولبرایت در دانشگاه برکلی آمریکا، استاد مدعو سازمان محیط زیست ایالت مونتانا آمریکا، دانشمند ارشد و مشاور فنی سازمان فضایی و نقشه برداری استرالیا و همچنین استادیاری دانشگاه‌های تهران را در کارنامه پرافتخار خود دارد،در تجربه نگاری خود از وضعیت قرنطینه کرونایی در کشور استرالیا می گوید: بالغ بر ۳۵ هزار استرالیایی به دنبال محدودیت های شدید اخیر دولت، از تاریخ ۲۸ ماه مارس ۲۰۲۰ با اجرای شرایط قرنطینه به خانه های خود باز گشته اند.
وی تصریح می کند: پس از ساعت ها پرواز، مسافران ورودی مستقیماً از فرودگاه بین المللی سیدنی به هتل های چهار یا پنج ستاره مانند هتل شراتون تحت محافظت های سنگین نظامی و پلیس منتقل می شوند، برخی از مسافران معتقدند که با آنها مانند “مجرم” رفتار می شود و بنابراین از سلامتی روانی خود بیمناک هستند .

دکتر فرقانی، استاد سیستمهای اطلاعات جغرافیایی در دانشگاه استرالیا جنوبی و دانشگاه کانبرا، در زمینه مدیریت و سیاستگذاری نامطلوب و اجرای ناقص پروتکل های قرنطینه و فشارهای روانی ناشی از رفتارهای نامناسب گروه ها و افراد فعال می افزاید: در سیدنی، مدیران هتل معمولاً در طول مدت قرنطینه مسافران، شکایات زیادی را از میهمانان دریافت می کنند.

*طی کردن مسافتی ۲۰دقیقه ای در ۳ ساعت

وی اظهار می کند: اقدامات امنیتی در مبارزه علیه COVID-19 در فرودگاه سیدنی به طرز چشمگیری افزایش یافته است. به محض ورود، مسافران مورد استقبال مأموران مرزبانی استرالیا قرار می گیرند و دمای بدن آنها توسط مسئولان سرتا پا پوشیده از لباس های محافظتی اندازه گیری می شود. در ادامه به مسافران، اعلامیه های اطلاعاتی، فرم های مورد نیاز رژیم غذایی برای پر کردن داده می شود و برای طی کردن مسافتی ۲۰ دقیقه با اتوبوس به منظور رسیدن به هتل Sheraton در مرکز شهر سیدنی، سه ساعت از زمان خود را باید صرف کنند. از طرفی حضور پلیس و نیروهای امنیتی در تمام نقاط شهر قابل مشاهده است و اتوبوس حامل مسافران نیز توسط نیروی پلیس تا هتل، مشایعت می گردد.
این استاد دانشگاه ادامه می دهد: تمامی وعده های صبحانه، ناهار و شام در اتاق های هتل، برای این مسافران در قرنطینه، در کیسه های پلاستیکی وکیوم شده ارایه می شود. اما به دلیل پایین بودن کیفیت مورد انتظارمیهمانان، آنها ناچارا از رستوران ها و سوپر مارکت های خارج از هتل غذا خریداری می کنند، که این امر به خودی خود باعث بر هم خوردن پروتکل قرنطینه چهارده روزه می شود. زیرا ممکن است سطوح آلوده و مواد غذایی آلوده به کارکنان هتل و پرسنل هتل منتقل شوند و اوضاع را وخیم تر از قبل کند.

*استفاده از دانش برای مدیریت صحیح قرنطینه
پروفسور فرقانی تصریح می کند: اگر چه نتایج مدل سازی کشته شدگان نشان می دهد که اگر ما اقدامات مربوط به فاصله گذاری فیزیکی و نظم و انضباط پروتکل های بهداشتی را که دولت ها در سراسر جهان در حال تنظیم آن هستند به کار نبریم، با عواقب وحشتناکی مواجه خواهیم شد که هزینه های اقتصادی، اجتماعی و روانی بی شماری را بر جوامع تحمیل خواهد نمود، اما من به سیاست های کاربردی و مؤثر برای کنترل بیماری های همه گیر مانند۱۹ COVID- فکر می کنم و معتقدم دانش ما باید برای تهیه زیرساخت داده های اپیدمیولوژیک ملی، به منظور مدیریت و کنترل بحران های احتمالی آینده، به کمک دولت بیاید.

وی که مدل سازی اپیدمیولوژیک در زمینه ۱۹ COVID- ، با استفاده از سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) و تحلیل اطلاعات مربوط به گسترش بالقوه ویروس، یکی از زمینه های مورد علاقه او است و در این زمینه یکی از پیشگامان بین المللی در حوزه های GIS کاربردی در برنامه های مختلف علوم زمینی است، در ادامه اظهارات خود می افزاید: تهیه و بهنگام سازی اطلاعات و زمینه سازی برای اتصال بانک های داده های مکانی و بهداشتی و پزشکی و ردیابی بیماران و تهیه الگوهای انتشار بیماری به کمک سیستم های اطلاعات جغرافیایی، راهبردی کارآمد در شرایط فعلی است که با برنامه ریزی دقیق سیستم های مدیریت در دولت ها و اختصاص بودجه و منابع مالی مناسب و پایدار، به کاهش اثرات نامطلوب اقتصادی و روانی این چنین بحران هایی خواهد انجامید.

*قرنطینه ناقص باعث هدر دادن منابع می شود

پروفسور فرقانی که دارای فوق دکترا علوم فضایی از دانشگاه برکلی کالیفرنیا، مهندسی نقشه برداری و دکتری مدیریت است و در حیطه تحقیق و اجرای پروژه های ابتکاری اطلاعات ماهواره ای جهت استفاده در مسایل بی شماری ازقبیل ، مدیریت شهری و منطقه ای، اکتشاف گاز و نفت، سلامت و بهداشت، حوادث طبیعی، محیط زیست و کشاورزی، تغییرات آب و هوایی، مهندسی عمران و صاحب نظر در سطح بین المللی می باشد، تصریح می کند: اجرای قرنطینه ناقص و بهره برداری اقتصادی انحصاری برخی از مشارکت کنندگان در اجرای سیاست های ناکارآمد دولت و صرفا زندانی کردن و محرومیت افراد قرنطینه شده در هتل ها، اسکورت نظامی و ممانعت از خروج مسافران ورودی به هتل، از اتاق ها و عدم ارائه مناسب خدمات پذیرایی، امکان تحرک ورزش تنها می تواند صدمات روحی – روانی و فیزیکی نامطلوبی بر افراد تحمیل کند و در واقع به نوعی، هدر رفتن منابع است.

*تعمق بیشتر در زمینه مدیریت بحران های انسانی

دانشمند ارشد و مشاور اسبق فنی سازمان فضایی و نقشه برداری استرالیا در ادامه تجربه نگاری خود از وضعیت قرنطینه در استرالیا معتقد است: بیان این گونه بازخوردها و پیشنهادات و تجربیات شخصی، با توجه به اینکه کل کره زمین با گسترش ویروس کرونا روبرو است، ضمن آگاه سازی جامعه از شرایط حاکم بر نحوه مدیریت بحران ناشی از کرونا، هشداری به مدیران و سیاستگذاران ملی و منطقه ای است که در زمینه مدیریت بحران های انسانی، بسیارعمیق تر بیاندیشند و بر اساس روش های نوین علمی و دانش متخصصین مختلف به کنترل و کاهش ریسک های احتمالی بپردازند.

انتهای پیام/