به گزارش پایگاه خبری شورا تریبون به نقل از ایسنا ، احمد مرادی اظهار کرد: در جریان نشتی خط لوله میعانات گازی شرکت نفت ستاره خلیج‌ فارس در رودخانه کل حوالی روستای گچین ، طبق بررسی‌های انجام شده ۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب آلودگی ناشی از موادی که وارد تالاب‌ها و رودخانه‌ها شده ، اتفاق افتاده و برآوردی نیز در این زمینه توسط اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان صورت گرفته است .

وی افزود: این توقع وجود داشت که کارشناسان و مدیران مربوطه قبل از عبور خط لوله میعانات گازی از رودخانه کل ، ارزیابی با ریسک ۱۰۰ ساله انجام می‌دادند . متأسفانه به این مسئله نگاه کوتاه‌ مدت شده و همین امر موجب شده که با یک بارندگی و سیل به راحتی لوله جابجا شود و از بین برود و آلودگی هم متوجه مردم شود و هم خسارت‌های جدی به دریا ، آبزیان ، تالاب‌ها و ذخیره‌گاه‌های دریایی ما وارد کند .

نایب‌ رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این نشتی میعانات گازی در شهرک‌ های مسکونی اطراف لوله شکسته شده ، مانند شهرک شهید رجایی نیز بی‌تأثیر نبوده و موجب قطعی آب و برق آن شده است . علی‌رغم اینکه مدیران مربوطه ادعای جهادی بودن در رفع مشکلات دارند ، باید از بروز مشکلات این‌چنینی پیشگیری می‌کردند . مدیران نفت ستاره خلیج‌فارس ضمن عذرخواهی از مردم باید تلاش کنند این مشکلات به وجود آمده را برطرف کنند .

مرادی ضمن قدردانی از دستگاه قضایی جهت بازدید از محل وقوع حادثه ، تصریح کرد: از رئیس‌ کل دادگستری هرمزگان تقاضا دارم رسیدگی‌ های لازم را در این زمینه داشته باشد تا اگر ترک فعلی اتفاق افتاده ، مسئولین آن پاسخگو باشند . من خود نیز از طریق کمیسیون انرژی مجلس پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهم .

وی در پایان یادآور شد: توقع دارم مدیران نفت ستاره خلیج‌فارس همه مسائل را به صورت شفاف به اطلاع مردم برسانند و اگر ابهاماتی وجود دارد ، آن را برطرف کنند و اطلاعات دقیقی را در اختیار مردم قرار دهند . مردم مناطقی که در نزدیکی محل وقوع حادثه قرار دارند ، همچون دهستان گچین بسیار نگران هستند و ما خواستار شفاف‌سازی در این زمینه نیز هستیم .