شرایط کاری که از بخش فرهنگی مدیریت شهری بر می‌آید آن است که در جهت حمایت‌های اقتصادی شرایطی را به وجود آوریم تا این آثار استمرار یابد.

به گزارش شورا تریبون، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، احسان اصولی با بیان این مطلب در برنامه سه شنبه‌های فرهنگی-هنری با تاکید بر اینکه اقتصاد هنر مقوله مهمی است که ادامه روند کنش‌ها و فعالیت‌های هنری را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: در گام اول خلق اثر هنری، موضوع اقتصاد چندان محرک و انگیزه اصلی هنرمندان برای انجام امور هنری نیست بلکه بیشتر انگیزه‌های هنری و عشق و علاقه سبب خلق و رویش آثار هنری می‌شود.
وی گفت: به عنوان مثال استاد اسماعیلی قوچانی که تمام قرآن کریم را در ابعاد بسیار بزرگ با ترکیب انواع خط‌ها، خوشنویسی و به طور نفیس کتابت کرده‌اند هر چند هزینه سنگینی متحمل شده اما موضوع اصلی که سبب شده این کار پیش رفته و به سرانجام برسد، انگیزه‌های درونی و عشق و علاقه استاد به هنر خوشنویسی و البته عشق به قرآن کریم بوده است.
اصولی در بیان نقش مدیریت شهری در حمایت از هنرمندان گفت: کاری که از بخش فرهنگی مدیریت شهری بر می‌آید آن است که در جهت حمایت‌های اقتصادی شرایطی را به وجود آوریم تا این آثار استمرار یابد.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد گفت: هر زمان شرایط عمومی کشور به سمت مطلوب پیش رفته و توجه مدیران عالی به هنر افزایش پیدا کرده، شکوفایی و خلق آثار برجسته بیشتر شده و شاهد خلق آثار ارزشمند بوده‌ایم و هر زمان هم به این مقوله کم‌توجهی شده، آثار آن در میزان و کیفیت خلاقیت های هنری نمود داشته است.
اصولی افزود: انگیزه‌ها و تمایلات درونی می‌تواند خلق آثار هنری را تا نتایج خوبی به پیش ببرد اما توسعه، نشر و گسترش آثار و خلاقیت‌ها نیازمند فراهم شدن زیرساخت‌های اقتصادی و تامین منابع و منافع هنرمندان است؛ ترکیب انگیزه‌ها و امیال درونی هنرمند و حمایت‌های اقتصادی می‌تواند مکمل همدیگر شده و شرط لازم و کافی جهت ایجاد آثار برجسته و نفیس را فراهم کند.
اصولی تاکید کرد: از این طریق می‌توانیم در عرصه های فرهنگی و هنری شاهد توسعه شهر و افزایش تولید آثار هنری بوده با تقویت همه جانبه هنرمندان از کوچ آنها به سایر شهرها و یا سایر کشور ها پیشگیری کنیم.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد دید و بازدیدها و مراجعات به هنرمندان و گالری‌ها و مراوده با آنها را اسباب ایجاد چنین فضایی دانست و گفت: پیام مهم این ارتباطات نشان دادن اهمیت و جایگاه هنرمندان در دید مدیریت شهری است و فایده این اتفاق آن است که از نزدیک با مشکلات و کمبودها آشنا خواهیم شد.
اصولی خاطرنشان کرد: برخی از مشکلات آنقدر کوچک است که امکان حل شدن آن به راحتی میسر می‌شود و باید همه تلاش خود را به کار ببندیم تا سنگ‌های کوچک میانه راه را از مسیر آنها برداریم.
وی اضافه کرد: شرایط برخی مشکلات نیز مشکلات کلان‌تری هستند که حداقل فایده این ارتباط آن است که ذهن مدیران شهری با این مشکلات آشنا شده و در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها، چنین متغیرها و مسائلی را مدنظر قرار می‌دهیم تا بتوانیم در حوزه فرهنگی اجتماعی شهرداری برای این مشکلات و راهکارهای مفید را بیابیم.
عضو شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: هنرمندی که براساس انگیزه‌های درونی خود فعالیتی انجام می‌دهد، علاقه دارد صاحب منصبان و مدیران رده‌های مختلف دست کم آنها را ببینند و فضایی برای آشنایی و دیدار عمومی مردم و متخصصان با ایشان و آثارشان فراهم شود.
اصولی تاکید کرد: شرایط  ایجاد این بستر ارتباطی از خواسته‌هایی است که در بازدید‌های با هنرمندان دریافت شده و تلاش ما هم برای چنین کاری است و مدتی است که در برنامه‌های منظم هفتگی در قالب سرزدن به هنرمندان و احوالپرسی با آنها در صدد ایجاد فضای بهتری بین خود و هنرمندان هستیم.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد در جریان این برنامه ابتدا به دیدار استاد پیشکسوت هنر خوشنویسی، اسماعیلی قوچانی رفت که تمام قرآن را در ۶۶۰ صفحه پارچه‌ای به ابعاد ۲٫۵ در ۱٫۷۵ متر با ترکیب ۷ خط خوشنویسی کرده است و در دیدار دوم نیز در نگارخانه اشراق به تماشای آثار کاریکاتور استاد حسین نقیب نشستند.