سعید جلیلی: مسأله فلسطین تجربه خوبی از سازش و اعتماد به غرب و سازمان‌های بین المللی است

به گزارش پایگاه خبری شوراتریبون ، سعید جلیلی ظهر امروز به عنوان سخنران پایانی راهپیمایی روز قدس مشهد در حرم مطهر گفت: امام خمینی (ره) به عنوان فقیه مبرز جهان اسلام مبدع روز فلسطین بود.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: اگر روز قدس هم جوار شب قدر قرار دارد دلیلش این است تا روز قدس بین مسلمانان احیا و مبدا هوشیاری جهان اسلام شود.

 

وی با طرح پرسش هایی مانند احیای روز قدس به چیست؟ چرا روز قدس مبدا هوشیاری امت اسلام است؟ چرا امام می فرماید اگر هوشیاری ایجاد شود چه بسا ده ها سال امت اسلام جلو افتد؟ افزود:

یکی از نکات این است امت اسلام از آن چه می گذرد تحلیل صحیح داشته باشد و این که چگونه می توان این تحلیل ها را به شکل صحیح انجام داد.

 

جلیلی اذعان کرد: زمانی در مواجه با نظام سلطه می توانیم تحلیل درست داشته باشیم که چه راهبرد و برنامه ای دارد، از چه ابزاری استفاده می کند و این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که امروز شاهد هستید سوالاتی در امت اسلام و داخل کشور مطرح می کنند تا در میان ما شبهه هایی را جا بیندازند اما هگیشه دشمن تمام آن چه القا می کند همان چیزی نیست که وجود دارد، گاهی نکاتی را به کار می برد که اذهان عمومی را منهدم کند.

 

وی ادامه داد: در موضوع فلسطین با بیان هدف های اقتصادی بحث معامله قرن را مطرح می کند، مطرح می کند جبهه استکبار قرار است کارهای اقتصادی انجام دهد این موضوع می تواند شبهه ای را برای برخی کشورهای منطقه به جا بیندازد که در جهت کمک اقتصادی حرکت کنند و در همین مسیر دشمن انحرافی ایجاد می کند که امت را ده ها سال از هدف خود دور می کند.

 

جلیلی اظهار کرد: اگر می خواهید تحلیل درستی از معامله قرن داشته باشید نمی تواند آن را فارغ از روند یک ساله گذشته ببینید، اگر می خواهید از مذاکره تحلیل درستی داشته باشید نمی توانید فارغ از مجموعه رفتارهای آن ها تحلیل کنید، به همین دلیل امام راحل فرمودند مسئله فلسطین باید احیا شود.

 

سخنران پایانی راهپیمایی قدس روند فلسطین را حاصل فعالیت هایی ۱۰۰ساله استکبار در این منطقه دانست و ابراز کرد: اگر می خواهیم تحلیل درستی از منطقه مسئله فلسطین داشته باشیم باید روند حرکت ۱۰۰ساله استکبار را بررسی کنیم ور در این حرکت جایگاه معامله قرا را بررسی کنیم.

 

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه با بیان این که اگر دشمن بیان می کند به دنبال مذاکره است و نه جنگ باید ببینیم در چه روندی این بحث را مطرح می کند، خاطرنشان کرد: در قضیه فلسطین جریان استکبار نیز همین راهکار را به کار برد ، دروغ می گویند گزینه اول آن ها نظامی نیست، آن ها در فلسطین حرکتی را با خشونت و زور شروع کردند، اراضی فلسطین را اشغال می کنند، دولت جعلی را شکل می دهند و این حرکت را ادامه می دهند و در هر حرکت خود میزانی را به اراضی اضافه می کنند.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دو حرکت استکبار برای تثبیت حرکت های خود تصریح کرد: در مرحله اول می خواهند کسانی که حقوق آن ها زیر پا قرار داده شده را به دست خودشان وادار به تسلیم کنند و دوم مانع این شوند آن ها در ادامه مسیر خود  حرکت انقلابی انجام دهند و اگر این کار را انجام دهند با اقدامات خشن این حرکت ها را سرکوب می کنند.

 

وی با اشاره به مصداقی از حرکت های تطمیعی رژیم اشغالگر در مواجه با فلسطینی ها اظهار کرد: در اسلو کسانی که اسلحه گرفتند گفتند بیایید مذاکره کنید و بخش کوچکی را در اختیار آن ها قرار دادند تا جریان را سرکوب کنند، زمانی که انقلابیون کشور ما گفتند مسیر سازش نمی تواند موجب آزادی فلسطین شود گوش ندادند که باعث شد امروز سازش کارترین افراد در فلسطین می گویند سازش با رژیم اشغالگر اشتباهی بزرگ بود.

 

جلیلی با انتقاد از موضع گیری های سازملن های بین المللی خاطرنشان کرد: دشمن در این فضاها با زور شروع می کند، با تزویر دنبال می کند و با تطمیع تصویب می کنند، شما ببینید سازمان های بین المللی در این مسیر چه کارهایی را انجام دادند؟ امروز مسأله فلسطین نمونه خوبی از روند سازش و اعتماد به سلطه و سازمان های بین المللی برای گرفتن حق خود است.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان لزوم شناخت دقیق از حامیان رژیم اشغالگر در مسئله فلسطین اشاره و عنوان کرد: ذات اروپا و امریکا در کالبد اسرائیل دیده می شود. سازمان ملل و شورای امنیت که زور گویی را می بینند کجایند؟ انقلاب اسلامی در معاهده اسلو فریاد زد که سازش اشتباه است اما بعد از ۲۰سال فهمیدند چه کاری انجام داده اند. در زمان جنگ تحمیلی سازمان های بین المللی حاضر نشدند تا قطعنامه بدهند و در قطعنامه هایی که صادر کردند حاضر نشدند نامی از جنگ و اشغال ببرند اما ببینید برای فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشور ما که تحت نظارت سازمان های بین المللی بود هر روز یک بیانیه دادند و از اهرم فشار خود را رساندن ما به نقطه مطلوب خود استفاده کردند.

 

وی افزود: تقریبا دو قرن پیش معاهده ای بسته می شود بین ایران و انگلیس تعهد ایران فراوان، مشخص و عینی است اما تعهدات انگلیس مبهم، کلی و غیر زمان دار است در روند سازش اسلو به صراحت تعهدات فلسطین مشخص اما تعهدات مرتبط به آن طرف کلی است که این ها نشان دهنده ماهیت های استکبار در جریان مذاکره است.

 

جلیلی متذکر شد: آن چه امروز بین ما و آمریکا است اگر در سیر رفتاری تحلیل نشود القای غلط صورت می گیرد که دشمن دنبال جنگ نیست و طرفدار گفت و گو است. این را مطرح می کنند اما باید دید در چه چارچوبی، پیاده نظام دشمن در کشور این را القا می کند که چرا مذاکره نمی کنیم؟

 

سخنران راهپیمایی روز قدس را عامل بیداری دانست و ابراز کرد: آن چه خود امریکا رسما اعلام کرده اعمال می کند، راهبرد فشار حداکثری بر ملت ایران را اجرا می کند، ابایی هم ندارد و بارها می گوید ملت تروریست، رسما می گوید تحریم های بی سابقه اعمال می کند و  هدف خود را تغییر سیستمی رفتارهای ایران بیان می کند که ایران نباید از خود دفاع کند.

 

وی با بیان این که دشمن به این رفتارها اکتفا نمی کند تصریح کرد: آمریکا می گوید ایران نفت نفروشد، این را در دنیایی می گوید که شعار اقتصاد آزاد می دهد، منطق آن ها این است چون زور آن ها بیشتر است هرکاری می کنند، خود آن ها بیان می کنند ایران توافق را اجرا کرده اما خارج می شوند. اروپا تا امروز بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام گذشته اما حاضر نشد اعلام کنند این رفتار نقض توافق است فقط تاسف عمیق خود را اعلام کرد.

 

جلیلی با بیان این که آمریکا جنگ را شروع کرده ادامه داد: دشمن آن چه نمی تواند انجام دهد را قالب مذاکره بیان می کند. جنگ مگر چیست؟ جنگ اقتصادی و علمی را آغاز کرده، اعلام می کند هرچه داشته را انجام داده دانشمند تحقیق کند دستگیر می کند، جنگ یعنی چه؟ همه کارها را انجام می دهد و امرزو می خواهد با مذاکره فشارهای خود را نقد کند.

 

جلیلی اظهار کرد: آمریکا چه رفتاری باید انجام دهد تا بدانیم مذاکره بی معنی است؟ چه کاری می توانسته که نکرده؟ این فهم صحیح. را باید دنبال کنیم که آمریکا آن چه نمی تواند را می خواهد مذاکره کند، مقام سیاسی اروپایی با وقاحت بیان می کند شما باید به تعهدات خود ادامه دهید  اگر برجام میوه نداشت از سایه اش استفاده کنید این وقاحت یک فرد اروپایی است و لابد چند روز بعد می گویند این درخت برای شما شاخ و برگی نداشته تا از سایه آن استفاده کنید.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اذعان کرد: اگر می گوییم فلسطین به تنهایی برای عبرت آموزی کافی است دلیلش این است که بدانیم استکبار چه نقشه هایی را برای ما دنبال می کند،

آمریکا فهمیده قدرتی ایجاد شده که قدرت خداوند و ایمان بالاتر است.

 

وی عنوان کرد: ملت ما فقط مقاومت نکرد توانست پیشرفت کند و گسترش یابد، جنگ ۳۳روزه، جنگ ۲۲ روزه و جنگ های با زمان های کوتاه تر را هر روز خاتمه می‌دهند چون طعم شکست را می چشد و در این راه انقلاب اسلامی به تمام کشورها ثابت کرد در مبارزه با آمریکا هم می‌توان مبارزه کرد، می‌توان مقاومت و هم پیشرفت کرد و آن ها از این می ترسند.

 

جلیلی گفت: امروز  ملت می‌دانند در چه جایگاهی بودند و با چه مقاومتی به چه نقطه‌ای رسیده‌اند، گزینه نظامی همیشه اولین گزینه آمریکا بوده اما ملت ما با مقاومت جنگ تحمیلی کاری کردند که آمریکا ۳۱ سال نمی‌تواند حتی به ایران نزدیک شود.

 

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه ابراز کرد: انقلاب اسلامی در گام دوم جهش بزرگ و ارتقا خواهد داشت، دشمن  می داند گزینه نظامی جواب نمی دهد اخرین تیر خود را در حال انداختن است و مقاومت های بزرگ ملت به این معنا است که پیروزی های بزرگی در راه است.