حامد صادقی در نشست خبری به منظور تشریح برنامه های معاونت محرومیت زدایی آستان قدس رضوی گفت: دلیل اصلی تشکیل این معاونت اشاره صریح رهبر معظم انقلاب در حکم انتصاب آیت الله رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی در مورد کمک به محرومین ، مستضعفان و مستمندان بود.
وی افزود: در سال ۹۷ بنا به هدفمند کردن خدمات و اینکه مسیر کمک به محرومین و مستضعفین به صورت دقیق دنبال شود به دستور آیت الله رئیسی این معاونت با شرح وظایف هدفمند تر شده به معاونت محرومیت زدایی تغییر نام پیدا کرد .
صادقی بیان داشت: نگاه تولیت قبلی و فعلی آستان قدس رضوی در توجه به محرومین و مستضعفین یکی می باشد الگوی معاونت محرومیت زدایی آستان قدس رضوی توسط ایت الله رئیسی در نیمه اول اسفند ماه سال گذشته با مردم محوری و رویکرد نهادی معرفی شد و هدفمند تر شدن این معاونت بر این مبنا قرار گرفت که در عرصه هایی که خلائ بیشتری وجود دارد ورود پیدا کرده و با کیفی سازی فعالیت ها و توانمند سازی افراد از هرگونه تصدی گری نیزپرهیز نماید ؛ همچنین تمرکز بر موضوع ایجاد اشتغال و فراهم کردن زیر ساخت های آن و میدان دادن به گروه های جهادی فعال در حوزه محرومیت زدایی تقویت آنها نیز در اولویت قرار گرفت .
وی ادامه داد: از ابتدای سال ۹۸ به بیش از ۲۳ هزار زائر اولی و محروم خدمت‌رسانی شده است، از ابتدای سال توانستیم بیش از ۱۵ هزار بسته غذایی در نوروز و ماه مبارک رمضان در ۴۰۲ مسجد حاشیه شهر توزیع کنیم، هم‌چنین در ماه مبارک رمضان یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سفره‌های ساده افطاری که با کمک برخی از نهادها و مردم پهن می‌شد اطعام شدند و هر شب هزار و ۵۰۰ پرس غذا از مهمان‌سرای حضرت به مساجد حاشیه شهر منتقل شد.
صادقی افزود: در شب های ماه مبارک رمضان هر شب ۱۵۰۰پرس غذا از مهمانسرای حضرت در مساجد حاشیه شهر مشهد و هر شب یک مسجد توزیع گردید.همچنین ۹هزار بسته ارزاق مخصوص مادران شیرده در خراسان رضوی ، ۲۵۵۰بسته در خراسان شمالی و ۳۲۵۰ بسته در خراسان جنوبی با اعتبار یک میلیارد تومان و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مناطق اسیب پذیر توزیع شد . از جمله موارد دیگر نیز ۴۳ تن گوشت عقیقه و ۲۸تن برنج در طول این سه ماه در سراسر کشور و ۷۲ هزار و ۷۰۰پرس غذا در بین کارتن خواب ها و افراد بی سرپناه در حاشیه شهر مشهد توزیع شد.
وی ادامه داد: در روزهای ابتدایی مناطق سیل‌زده ۶ آشپزخانه سیار در این مناطق مستقر شد، ۵۰۰ هزار پرس غذا در روزهای ابتدایی سیل توزیع شد و مجموعا به اعزام بیش از ۸ هزار خادم و نیروهای جهادی کمک کردیم.
سرپرست معاونت محرومیت زدایی استان قدس رضوی افزود: در مناطق سیل زده استان خراسان رضوی نیز از همان روز های اول در کلات، سرخس و بردسکن حضور فعال پیدا کردیم و در کلات بیش از ۱۰هزار و در سرخس ۲۲ هزار وعده غذایی در بین سیل زدگان توزیع شد و ۶۰سبد کالا برای ۶۰خانواده کلات و همچنین ۵۵۰سبد کالا برای سیل زدگان بردسکن که بیشترین خسارات در سیل امسال را در استان خراسان رضوی داشتند ارائه شد.
صادقی اظهار داشت: ساخت ۹۰۰ واحد دامداری خانوادگی ۲۰ راسی در آق‌قلا آغاز شده است و قرار است ۱۰۰ واحد صنایع‌دستی که بر اثر سیل آسیب دیده‌اند احیا شوند، در منطقه گمیشان در حال بروزرسانی اطلاعات هستیم، در برخی از نقاط لرستان که انجیرستان‌هایش در حال نابودی بود ورود پیدا کردیم و حدود ۹۰ هکتار درخت را از نابودی نجات دادیم که این کار ما باعث شد ۱۰۰ شغل و خانواده دچار مشکل نشوند و کارشان احیا شود.
وی درباره اقدامات این معاونت در دهه کرامت نیز اظهار داشت: روز شنبه ۹بند خاکی در استان خراسان جنوبی افتتاح شد و ۷۳۰سری جهیزیه به ارزش هر کدام ۵میلیون و پانصد هزار تومان که شامل ده قلم کالا که همگی کالای ایرانی هستند در استان های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی و سیستان بلوچستان توزیع خواهد شد، همچنین ۱۰هزار بسته ارزاق در این دهه در حاشیه شهر مشهد توزیع خواهد شد .