به گزارش پایگاه خبری شورا تریبون به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری هرمزگان ، استاندار هرمزگان گفت: این سامانه به منظور پایش کلیه اراضی استان و کنترل ساخت و سازهای در حال انجام اعم از مجاز و غیرمجاز، خصوصا پایش تغییرات کاربری اراضی ملی کشاورزی و باغات استان و مدیریت سرزمین و اطلاع رسانی به مراجع مستقر در منطقه ایجاد شده است .

وی افزود: پیشنهاد ایجاد این سامانه را در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال مطرح کردیم و مورد استقبال کلیه اعضا قرار گرفت و در نهایت نیز عملیاتی شد .

استاندار هرمزگان گفت: قرارداد این کار در آبان ماه سال جاری میان استانداری هرمزگان و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح منعقد شده است .

وی تصریح کرد: این سامانه در حال حاضر ۷۲ کاربر دارد و بخشداران ، فرمانداران ، مدیران کل حوزه عمرانی استانداری ، دبیرخانه شورای حفظ بیت المال و یگان‌های حفاظت به آن دسترسی دارند .

مهندس دوستی گفت: برای این سامانه ما طرح توسعه نیز در نظر گرفته‌ایم و منطقه آزاد قشم و کلیه بنادر و اسکله‌های استان را نیز در آینده در تحت پوشش قرار خواهد داد .

وی ادامه داد‌: تاکنون اقدامات خوبی برای این سامانه انجام شده و کاربران برای دسترسی و انجام امورات سامانه سپاس آموزش دیده‌اند همچنین بخشداران به عنوان اولین گروهی هستند که آلارم و هشدارهای مرتبط را در این سامانه به منظور بررسی و پایش تغییر کاربری و سایر مسائل دریافت خواهند کرد .

استاندار هرمزگان با بیان اینکه محمد حردان به عنوان مدیر این پروژه انتخاب شده است گفت: حدود مناطق مختلف استان نیز در این سامانه مشخص شده و به سازمان جغرافیایی برای بارگذاری در سامانه ارسال شده ، همچنین برخی از ایرادات سامانه نیز برای رفع شدن به این سازمان ارسال شد .

وی با قدردانی از همکاری و هماهنگی دستگاه قضا بیان کرد: با تعامل و همکاری استانداری و دستگاه قضا با شورای حفظ حقوق بیت المال این سامانه راه اندازی شده که می تواند در سطح کشور قابل استفاده باشد .

این سامانه برای نخستین بار در کشور راه اندازی شده است.