به گزارش پایگاه خبری شوراتریبون، روزهای پایانی تابستان این کتاب‌ها را بخوانید: این ۱۴ کتاب که اغلب با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه ای منتشر شده اند را بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در قالب تاریخ شفاهی از زبان راویان رزمندگان منتشر کرده است، که در ادامه شرح مختصری از این کتاب ها را می خوانید:

روزهای پایانی تابستان این کتاب‌ها را بخوانید

کتاب تاریخ شفاهی «محمد پولاد وند»

برای کتاب تاریخ شفاهی «محمد پولاد وند» خسرو اسدپور مصابه کرده و «شمس الله دایی زاده» آن را تدوین کرده است. راوی اثر پس از گذراندن دوره های آموزشی نظامی عازم جبهه ها می شود و در عملیات فتح المبین، ام الحسین و همچنین عملیات هایی در غرب کشور در منطقه گیلان غرب و چند عملیات دیگر از جمله عملیات مرصاد روایت هایی را بیان می کند. در این کتاب تجهیزات خاص منافقین در عملیات مرصاد هم مورد توجه قرار می گیرد.

کتاب تاریخ شفاهی «محمد تقی رجایی»

برای کتاب تاریخ شفاهی «محمد تقی رجایی»، حسین یاقوتی مصاحبه انجام داده است و حسین عبدی تدوین آن را بر عهده گرفته است. راوی اثر متولد شهرستان بهشهر مازندران است و با آغاز جنگ تحمیلی به جبهه ها اعزام می شود و در عملیات های رمضان، محرم و والفجر مقدماتی شرکت می کند. در این کتاب از ورود آزادگان عراقی به کشورمان ایران و مشکلاتی که بر آن‌ها توسط دشمن بعثی تحمیل شده تا اسکان آن‌ها در مناطق مرزی و سپس انتقال به سمت مرکز کشور، همچنین خدمت در نهاد مقدس جهاد سازندگی در تهران مطالبی ارائه شده است.

کتاب تاریخ شفاهی «عباس پیکار»

برای کتاب تاریخ شفاهی «عباس پیکار»، ربابه کیانی مصاحبه انجام داده است و تدوین آن کار مشترکی از ابراهیم رحیمی و افسانه صادقی است. راوی این کتاب که اهل بروجن استان چهارمحال بختیاری است از دوره کودکی و فعالیت هایش تا دوران پیروزی انقلاب اسلامی را در این کتاب بیان می کند. سپس در دوران جنگ تحمیلی عازم جبهه می شود و درعملیات‌های بیت المقدس، والفجر ۱ و ۴، خیبر، بدر، کربلای چهار و پنج و نهایتا عملیات والفجر ۱۰ شرکت می کند. او بحث هایی در مورد ناکامی منافقین در عملیات مرصاد و همچنین دلایل شکست دشمن در این عملیات را تشریح کرده است.

کتاب تاریخ شفای «محسن پویا»

برای کتاب تاریخ شفاهی «محسن پویا» که تدوین آن را غلامرضا جهانی مقدم بر عهده گرفته است و آن را در ۴۴۱ صفحه نگاشته است، موضوعاتی مرتبط با جنگ به ویژه در شهر اهواز بیان شده است. این کتاب که به دلیل حافظه خوب راوی به شکل مفصلی نگاشته شده است در ۱۶ فصل تنظیم شده است و مباحثی درباره عملیات های فتح المبین، بیت المقدس، رمضان، والفجر مقدماتی، والفجر ۸، بدر، خیبر، کربلای ۴ و ۵ ارائه شده است. همچنین در این کتاب نحوه آموزش نظامی و انتقال اموال تدارکاتی و حال و هوای خانواده ها در هنگام اعزام رزمندگان به جبهه ها بیان شده است.

کتاب تاریخ شفاهی «محمد رضا چائیده»

برای کتاب تاریخ شفاهی «محمد رضا چائیده»، سید حسن موسوی طیب زحمت تدوین را بر عهده گرفته است، از آنجایی که راوی کتاب اهل دزفول استان خوزستان است به خوبی شرایط جغرافیایی استان خوزستان هنگام حمله ارتش صدام تشریح شده است. در فصل های مختلف کتاب علاوه بر چگونگی شکل گیری شخصیت راوی کتاب موضوع تثبیت انقلاب اسلامی و حضور راوی در جبهه ها مطرح شده است. چائیده سابقه حضور در عملیات‌های طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، محرم، و الفجر مقدماتی و یک و ۸ و ۱۰ خیبر، بدر، فاو، کربلای ۴ و ۵ را دارد و نگرش حاکم بر این اثر با کتاب های مشابه تفاوت دارد. همچنین در این کتاب از سرلشکران رضایی، صیاد شیرازی هم به عنوان هم رزمان راوی اثر مطالبی بیان شده است.

کتاب تاریخ شفاهی «مجتبی عقیلی»

برای کتاب تاریخ شفاهی «مجتبی عقیلی»، ابراهیم رحیمی مصاحبه انجام داده است و سپس آن را تدوین کرده است. راوی این کتاب بیان می کند که در جلسات سخنرانی آقایان «آیت الله خادمی اصفهانی»، «مرحوم آیت الله حائری» و «مرحوم استاد پرورش» شرکت داشته است و همزمان با وقوع انقلاب همراه با دیگر دانشجویان به صف انقلاب پیوست. بعد ازآغاز جنگ تحمیلی هم در پشت جبهه ها مشغول آموزش به نیروها بوده است. همچنین وظیفه آموزش به رزمندگان  بسیجی را در مناطقی که هنوز نبرد در آنها شکل نگرفته بود بر عهده داشت.

کتاب تاریخ شفاهی «محسن میر بهرنی»

برای کتاب تاریخ شفاهی «محسن میر بهرنی»، منصور ایران پور مصاحبه کرده و سپس تدوین آن را بر عهده داشته است. راوی این کتاب اهل خرمشهر است اما به دلیل مهاجرت خانواده اش از طریق لشکر ثار الله که متشکل از رزمندگان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان بود راهی جبهه ها می شود. راوی به جغرافیای خوزستان اشراف دارد و از ابتدا تا پایان جنگ تحمیلی با سرداران جنگ همچون سردار قاسم سلیمانی و محمد باقر قالیباف همراه بوده است. در این کتاب علاوه بر بیان موضوعاتی درباره جنگ تحمیلی و عملیات های کربلای ۴ و ۵، خیبر و بیت المقدس ۷ نکاتی هم در مورد مدافعان حرم آمده است.

برای کتاب تاریخ شفاهی «دو هزار روز جنگ»

برای کتاب تاریخ شفاهی «دو هزار روز جنگ»، محمد رضا مولائی کرمانی مصاحبه و تدوین را انجام داده است و این اثر روایتی از محمدرضا ایرامنش است. راوی اهل کرمان است و بعد از انقلاب اسلامی وارد گروه ضربت سپاه مشغول به کار می شود و خاطرات این کتاب مربوط به این دوره است. راوی همچنین سابقه حضور در عملیات هایی از دیوان دره کردستان و بیت المقدس، والفجر مقدماتی، والفجر ۸ و ۱۰ و کربلای ۴ و ۵ را دارد. در متن کتاب خاطراتی از ۶۰ ماه حضور راوی در جبهه های نبرد بیان شده است.

کتاب تاریخ شفاهی «غلامرضا احمدی»

برای کتاب تاریخ شفاهی «غلامرضا احمدی»، حسین یاقوتی مصاحبه کرده و تدوین آن را سمیه خزایی برعهده گرفته است. در این کتاب راوی که اهل استان گلستان است علاوه بر بیان موضوعاتی درباره حوادث شهرستان گنبد، درباره دوران خدمت راوی در نیروی دریایی ارتش در بندر عباس مطالبی آمده است. راوی همچنین درباره پرواز ۶۵۵ ایران ایر که مورد حمله ناجوانمردانه وینسنس آمریکا قرار گرفت هم مطالبی طرح شده است.

کتاب تاریخ شفاهی «کریم کریم پور»

برای کتاب تاریخ شفاهی «کریم کریم پور»، سید حسین هاشم پور مصاحبه و تدوین انجام داده است و راوی اثر به بیان خاطراتش در مورد اعزام به خدمت سربازی در دوره رژیم پهلوی پرداخته است و حضورش در جبهه های نبرد در مناطق جنوب و غرب کشور را در سال های دفاع مقدس بازگو کرده است. در این اثر همچنین موضوعاتی درباره عملیات های فتح المبین، والفجر مقدماتی، والفجر ۸ و ۱۰، مرصاد و نصر ۴ بیان شده است و چگونگی بازپس گیری خرمشهر بازگو شده است. علاوه بر این راوی چگونگی تشکیل بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در دوران ابتدای انقلاب تشریح کرده است.

کتاب تاریخ شفاهی «غلامرضا کولائی»

برای کتاب تاریخ شفاهی «غلامرضا کولائی»، اعظم السادات حسینی مصاحبه انجام داده و تدوین آن را حسین عبدی بر عهده گرفته است. این کتاب دورانی را که راوی اثر در دانشگاه های دوره پهلوی مشغول به تحصیل بوده است را شرح می دهد و بعد از آن خاطراتی از شرکت در عملیات های «زی» را تشریح می کند. فتح المبین، محرم، والفجر ۴ و ۸، بدر و خیبر و کربلاهای ۱ و ۴ و ۵ و ۱۰ و زمین گیر شدن منافقین و دشمنان در عملیات مرصاد بخش دیگری از مطالب این کتاب هستند و علاوه بر اینها خدماتی که راوی اثر تا سال ۸۸ در سپاه انجام داده است را شرح می دهد.

روزهای پایانی تابستان این کتاب‌ها را بخوانید

روزهای پایانی تابستان این کتاب‌ها را بخوانید

کتاب تاریخ شفاهی «غلامرضا عسگری»

برای کتاب تاریخ شفاهی «غلامرضا عسگری»، حسین یاقوتی مصاحبه انجام داده و مریم یوسفی پور عهده دار تدوین اثر بوده است. راوی اثر طی چند مرحله تاریخ شفاهی خود را از دوره کودکی تا سال ۵۷ شرح می دهد و بعد از آن خاطراتی از دوره سربازی وسپس شرکتش در جنگ تحمیلی را بازگو می کند. بیان چگونگی مفقود الاثر شدن برادر راوی توسط «کوموله ها» و شرکت عسگری در عملیات های کربلای ۴، فاو، شلمچه بخش دیگر این کتاب هستند. علاوه بر اینها روای اثر خاطراتی از خادم شدن خود در حرم امام رضا (ع) را بیان می کند و نهایتا چگونگی دستگیر شدنش توسط عوامل ضد انقلاب در غرب کشور را تشریح کرده است.

کتاب تاریخ شفاهی «علی اکبر حیدری»

برای کتاب تاریخ شفاهی «علی اکبر حیدری»، علی محمدی نسب مصاحبه و تدوین را انجام داده است و عنوان اصلی کتاب از خاک متبرک کربلا است که پدر حیدری در این سفر زیارتی به ارمغان آورده بود. راوی که سابقه حضور در عملیات های والفجر مقدماتی، والفجر یک، خیبر، بدر، والفجر ۸ و کربلای ۴ و ۵ را دارد در این اثر رشادت های رزمندگان را به تصویر می کشد. بخش دیگری از این کتاب به بیان خاطراتی از پزشکان هندوستانی در معالجه رزمندگان ایرانی می گذرد.

کتاب تاریخ شفاهی «علی زاد خوش»

برای کتاب تاریخ شفاهی «علی زاد خوش»، منصور ایران پور مصاحبه و تدوین را انجام داده است. راوی این اثر که خود متولد کرمان بوده و از دوره کودکی کار می کرده است در این اثر به بیان نقش خود در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در این شهر می پردازد و در مورد شرکتش در راهپیمایی ها و پخش اعلامیه های انقلابی خاطراتی را مطرح کرده است. از نگاه راوی این کارها زمینه ای را فراهم کرد تا او بتواند با آمادگی در جبهه های نبرد هشت ساله دفاع مقدس حاضر شود. بیان خاطراتی از شرکت در عملیات هایی در غرب کشورهمچون کردستان و عملیات هایی درجنوب کشور مانند والفجر ۴ بخشی از مطالب این کتاب هستند. راوی به خوبی نقش ترابری جنگ را تشریح کرده است و به عنوان فرمانده ترابری لشکر ۴۱ ثارالله به بیان مطالبی درباره دوران دفاع مقدس پرداخته است که کمتر شنیده شده اند.

علاقمندان می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این کتاب ها به سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس واقع در خیابان شهید حقانی شرق به غرب نبش خیابان کوشا ساختمان آرشیو اسناد ملی ایران طبقه همکف سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس مراجعه نموده و یا با شماره تلفن های ۰۲۱۲۶۴۰۳۰۴۳ – ۰۲۱۲۶۴۰۳۰۰۵ تماس حاصل فرمایند.

روزهای پایانی تابستان

روزهای پایانی تابستان

روزهای پایانی تابستان

روزهای پایانی تابستان