کاظم عابدی در گفتگو با شورا تریبون درباره تشریح وضعیت سواد آموزی در شهرستان کاشمر گفت: در سال جاری تاکنون ۳۰۰نفر در دوره سواد آموزی در این شهرستان ثبت نام کرده اند .
وی تصریح کرد: میانگین نرخ باسوادی شهرستان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه سواد آموزی بالای ۹۸ درصد می باشد واگر راه های مبادی ورود بی سواد بسته شود و در حوزه ابتدایی به ویژه کلاس اول و دوم ترک تحصیل یا بازمانده از تحصیل رخ ندهد طی دو سال آینده نرخ باسوادی شهرستان کاشمر به نزدیک ۱۰۰ درصد خواهد رسید.
عابدی افزود: آموزش و ثبت نام در دوره های تحکیم و انتقال که ویژه کم سوادان می‌باشد هر ساله بر اساس سهمیه ای که استان تعیین می کند ثبت نام انجام می شود که این سهمیه برای سال ۹۹ در دوره انتقال ۳۴۰ نفر و در دوره تحکیم ۲۳۰ نفر تعیین شده است.
عابدی در باره طرح های آموزشی فرهنگی و مهارت آموزی درسوادآموزی کاشمر نیز گفت: در کنار آموزش‌های سواد پایه طرح های مختلفی هم در سوادآموزی اجرا می شود که از ان جمله می توان به طرح آموزش مقدماتی کار با رایانه ، کار با اینترنت و آموزش word اشاره کرد که این طرح در سال ۹۹-۹۸در شهرستان کاشمر برای ۳۰ مهارت آموز طی ۳۶ ساعت کلاس تئوری و ۲۴ ساعت عملی برگزار و در پایان آزمون به کلیه قبول شدگان نیز مدرک مقدماتی آی سی دی ال اعطا شد.
وی ادامه داد: همچنین طرح ایجاد حلقه های کتابخوانی و خواندن با خانواده برای سوادآموزان برنامه ریزی شد که در این طرح با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین افراد کم سواد، آموزش دهنده به عنوان پشتیبان حلقه های ۱۰ نفره تشکیل و در طی چهار مرحله بسته های کتاب باموضوعات سلامتی ومذهبی را در بین افراد توزیع ودر هر مرحله طی ۳ ماه تمام کتاب ها توسط اعضا مطالعه و خلاصه نویسی می شود که در سال ۹۸ تعداد ۱۴ حلقه کتابخوانی در بین کم سوادان شهرستان کاشمر تشکیل شد.
عابدی افزود: طرح کلید بهشت نیز با هدف آموزش به سواد آموزان و کم سوادان که در خواندن نماز و آداب نماز مشکل دارند انجام می شود و در سال جاری سهمیه در نظر گرفته شده برای شهرستان کاشمر ۱۳۰ نفر می باشد.
وی ادامه داد: هر ساله در هفته سواد آموزی مسابقه انشا نویسی با موضوع پرسش مهر ریاست جمهوری در بین سوادآموزان دوره انتقال و مسابقه کتابخوانی با موضوع شعار سال در بین سواد آموزان برگزار می گردد که امسال با توجه به شهادت سردار سلیمانی موضوع مسابقه، زندگی نامه سردار سلیمانی در نظر گرفته شد.
عابدی اظهار کرد: آموزش مهارت های چهارگانه به سواد آموزان در مراکز یادگیری محلی سوادآموزی شهرستان کاشمر دارای ۵ مرکز یادگیری محلی سوادآموزی می باشد که در این پنج مرکز، علاوه بر آموزش های پایه مهارت های چهل گانه شامل مهارت های فنی حرفه ای و شغلی ، مهارت های زندگی و حقوق شهروندی و اجتماعی نیز آموزش داده می شود.
وی ادامه داد: برای آموزش بعضی از این مهارت ها از کارشناسان و مدرسان سایر ادارات نیز استفاده می شود و در سال ۹۹_۹۸تعداد ۳۷ کلاس با حضور ۴۰۰سواد آموز به صورت نیمه حضوری و حداکثر با حضور ۵نفر درمراکز یادگیری محلی شهرستان کاشمر و در حدود ۱۴۰۰ ساعت جلسه آموزشی برگزار شد.
عابدی افزود: همچنین در حال حاضر در زندان کاشمر نیز کلاس های سواد آموزی را برگزار می کنیم که در حال حاضر یک کلاس ۱۰ نفره انتقال ، دو کلاس ۵ نفره سواد و یک کلاس ۱۰ نفره تحکیم برنامه‌ریزی و ثبت نام در حال انجام می باشد که البته گفتنی است این کلاس ها بیشتر در قسمت آقایان برگزار می شود.
انتهای پیام/