به گزارش شورا تریبون، محمدرضا دارابی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: ۶۰ درصد مبتلایان به بیش فشاری خون در کشور از بیماری خود خبر ندارند، این در حالی است که نیمی از افرادی که از بیماری خود خبر دارند نیز به طور مرتب و منظم دارو مصرف نمی کنند و سکته های قلبی و مغزی، عارضه های کلیوی و قلبی از عوارض این بیماری است.
وی تصریح کرد: دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بالای ۳۰ سال در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی از نظر ابتلا به بیش فشاری خون غربالگری می شوند.
دارابی ادامه داد: در این غربالگری افرادی که حداکثر و حداقل فشار خون آنها به ترتیب از ۱۴۰ و ۹۰ میلیمتر جیوه بالاتر باشد تحت کنترل، مراقبت و بررسی قرار می گیرند.
وی افزود: هدف از پویش کنترل فشار خون کاهش ۳۰ درصدی مصرف نمک، کاهش ۲۵ درصدی شیوع بیش فشاری خون، دسترسی مردم به داروها و تکنولوژیهای کنترل فشارخون و ارائه مشاوره و کنترل فشار خون در افراد دارای بیماریهای مزمن است.
دارابی ادامه داد:بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با اهدافی مانند افزایش سواد سلامت جامعه، شناسایی و کشف موارد فشار خون بالا و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به فشارخون بالا و ساختار‌های مرتبط از ۲۷ اردیبهشت ماه جاری برگزار می‌شود.
.