به گزارش شورا تریبون، حسن حسینی امروز در نشست خبری که در خانه صنعت و معدن خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: امسال با توجه به‌مسئله تحریم‌ها، نامِگذاری سال به اسم «رونق تولید» انتخاب شد و چنانچه تولید رونق یابد بیکاری و به‌تبع آن بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کاهش می‌یابد اما در حالی که سه ماه از سال گذشته است مشکلات پیش روی رونق تولید همچنان پابرجا می باشند.
وی تصریح کرد:رشد صنعت کشور حدود ۱۰ درصد منفی می باشد و در کشور بیش از ۸۴ هزار کارخانه وجود دارد که سهم خراسان رضوی از این میزان بیش از ۵ هزار کارخانه است.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: سفره مردم خالی و شاید قدرت خرید آنان کمتر از یک سوم نسبت به‌ گذشته شده است.
حسینی بیان داشت: سال گذشته بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی نظیر گوشت در کشور هزینه شد؛ چه ایرادی دارد که امروزبا صراحت اعلام شود که اشتباه کردیم؛ چراکه باوجود تخصیص این میزان ارز کالاها نه‌تنها ارزان نشد که گران هم شد.
وی ادامه داد: مشکلات تولید کنندگان با نظام بانکی همچنان وجود دارد و در سال های گذشته این رویه هیچ تغییری نداشته است.
در ادامه این نشست فیروز ابراهیمی، دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز اظهار داشت: رقم سرمایه گذاری در خراسان رضوی نزدیک۲۰ هزار میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: از ۲۸ گروه کالای اساسی که در استان تولید می‌شود؛ در ۲۰ رشته افزایش تولید و در هشت رشته با کاهش تولید مواجه هستیم.
ابراهیمی افزود: سال ۹۷ نسبت به‌سال ۹۶ با افزایش ۱۳۷ درصدی در زمینه صدور پروانه تحقیق و توسعه مواجه بودیم که این نشان می‌دهد صنعت ما جهت گیری خود را پیدا کرده است.
وی ادامه داد: برخی مشکلات موجود در عرصه اقتصادی ریشه در سیاست‌های بانک مرکزی دارد.