در هفته تعطیلات چه خبر؟!

شورای اسلامی شهر مشهد در هفته گذشته تعطیلات خود را پشت سر می‌گذاشت و با توجه به واقع شدن ایام عزاداری عاشورا و تاسوعای حسینی در میان هفته، عملا خبر چندانی از شورا منعکس نمی‌شد.

به گزارش شوراتریبون به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، روز شنبه غیر از دو مصاحبه از دو رئیس کمیسیون هیچ خبری از تالار شهر مشهد خارج نشد. یکی از این دو مصاحبه مربوط به رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری بود با تیتر: طرح تفصیلی جنوب‌غرب مشهد پخته نیست.
محمدهادی مهدی ‌نیا، در توضیح این مطلب از آن گفت که بر اساس آنچه دیده شده است، هنوز هماهنگی‌های لازم میان ارکان‌ مختلف شهرداری با مشاوران طرح وجود ندارد و این طرح آن‌طور که به نظر می‌رسد، پخته نیست. کارگروه تخصصی در هفته گذشته جلسه‌ای غیررسمی برگزار کرد و ۴ مشاور طرح تفصیلی به این کارگروه دعوت شدند که به نظر آمد مسائلی که مبتلا به شهرداری مناطق است، در این طرح‌ها دیده نشده است.
مدیرکل اداره امور شهرسازی شهرداری اعلام کرد که هنوز از محتوای دفترچه ضوابط طرح تفصیلی که از اسناد مهم این طرح است، خبر ندارد. رضا خواجه‌نائینی، معاون مالی و پشتیبانی شهردار هم اظهار کرد که هنوز از تراز مالی فیزیکی طرح که از مهم‌ترین اسناد مالی این طرح است، اطلاعی ندارد. همچنین مدیران حمل‌ونقلی نیز اعلام کردند که در موضوع افتراقات طرح تفصیلی با طرح جامع حمل‌ونقل اطلاعاتی داده نشده است.

در هفته تعطیلات چه خبر؟!
دومین و آخرین خبر روز شنبه هم به رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس مربوط بود که ثبت جهانی توس را به عنوان مهم‌ترین هدف کمیسیون در سال کاری پیش رو ترسیم کرده بود.
سید مسعود ریاضی، با برشمردن خلاصه‌ای از اقدامات و برنامه‌های کمیسیون در دو سال اول تاسیس، از پیگیری امور مربوط به ثبت جهانی توس در یونسکو به عنوان اصلی‌ترین برنامه کمیسیون در دو سال آینده خبر داد.
نشست کمیته نظارتی شماره چهار شورای شهر در منطقه ثامن تنها اتفاق رسمی شورا در روز قبل از تاسوعا و عاشورا بود و غیر از آن هیچ خبری از ساختمان شورا مخابره نشد.
ظهر دوشنبه نماز ظهر تاسوعا در عرصه میدان شهدا برگزار شد و چندتن از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد از جمله احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی در این برنامه مذهبی در کنار زائران امام رضا(ع) و عزاداران حسینی حاضر شدند.
چهارشنبه، روز پاسخگویی
روز بعد از تعطیلات شورا با #چهارشنبه_های_پاسخگویی آغاز شد. این هفته وحید نیرویی، سرپرست مدیریت نظارت عالیه و ارزیابی عملکرد شورای اسلامی شهر مشهد پاسخگوی مستقیم به سوالات، انتقادات و پیشنهادات شهری شهروندان در مرکز ارتباطات مردمی ۱۳۷ شهرداری بود.
پیام شورای اسلامی شهر مشهد به مناسبت درگذشت محمدرضا محسنین، پیشکسوت معماری
صبح روز درگذشت این پیشکسوت، یک پیام تسلیت از جانب شورای شهر به مناسبت درگذشت یکی از پیش کسوتان معماری کشور صادر شد. در این پیام آمده بود: «عشق نامیراست و باید عاشق باشی تا راه جاودانه بودن را طی مسیر کنی/امروز عزیزی دیگر از بین ما پر کشید اما هنر جاودانه اش را همواره بر تارک این ملک برای ما به ودیعه گذاشته است/بزرگمردی پیشکسوت و معماری هنرمند و قلندر و فرزانه از خاک فانی گذر کرد و گذشت. محمدرضا محسنین، مردی بود که معماری مشهد از برکت مدادهای همیشه تراشیده اش، زیبای خاصی را به خود می‌دید.»

در هفته تعطیلات چه خبر؟!
همچنین کارگروه دیوان عدالت اداری کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای اسلامی شهر در این روز برگزار شد.
در این نشست، موضوع ضرورت انجام طرح پژوهشی با عنوان “بررسی دلایل ابطال مصوبات شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در دیوان عدالت اداری و ارایه راهکارهای اصلاح آن” و چند دعوای مطروحه مورد بررسی قرار گرفت.
پنجشنبه؛ روز کارگروه‌ها
شانزدهمین نشست کارگروه تخصصی-پژوهشی ترافیک شورای شهر مشهد با موضوع بررسی لایحه در خصوص ضوابط و مقررات طراحی و جانمایی پارکینگ، به ریاست دکتر مسعود ریاضی برگزار شد.
در سمت دیگر شورا نیز نشست بررسی برش بودجه ای در مناطق پیرامونی و کم برخوردار شهر مشهد به ریاست شهناز رمارم دایر بود.
جمعه فرهنگی هویتی
اتفاق پررنگ جمعه مربوط به پویش «تا ثبت جهانی توس» و امضای قرارداد سرمربی تیم کشتی #تا_ثبت_جهانی_توس برای حضور در لیگ برتر کشور بود.با توجه به صعود نماینده مشهد به لیگ برتر کشتی کشور، به ابتکار رئیس کمیسیون ویژه عمران توس، نام «#تا_ثبت_جهانی_توس» برای این تیم انتخاب و روز جمعه در آرامگاه فردوسی از این نام رونمایی شد. همچنین پیش نویس قرارداد سرمربی گری این تیم با مجید خدایی، پیش کسوت کشتی مشهد و قهرمان سابق جهان به امضا رسید.
سیدمسعود ریاضی در این باره گفت: از آنجاکه ورزش جنبه های اجتماعی و فرهنگی پررنگی در جامعه دارد می‌تواند منشا حرکات اجتماعی تاثیرگذاری باشد، لذا بر آن شدیم از ظرفیت‌های بالای اجتماعی ورزش در جهت پیشبرد هدف بزرگ فرهنگی هویتی توس استفاده کنیم.

در هفته تعطیلات چه خبر؟!
از فصل جدید لیگ برتر کشتی و پس از مدت‌ها دوری مشهد از سطح اول کشتی کشور، در این مسابقات حاضر خواهیم شد و مناسب دیدیم از این فرصت برای مطرح کردن خواست عمومی مردم برای ثبت میراث کهن هویتی و تاریخی خراسان زمین استفاده کنیم، چراکه شاهنامه خود عرصه پهلوانی و رشادت و پایمردی است و بهترین فضا و زمینه برای مطرح کردن حرکت‌های ورزشی و فرهنگی.
استفاده از واژگان خاص که نشانگر هویتی و فرهنگی بوده یا مطالبه عمومی را مطرح می‌کند برای تیم‌های ورزشی بسیار مناسب است و فدراسیون کشتی از نام تیم مشهد استقبال کرد، لذا پیشنهاد می‌کنم سایر تیم‌ها نیز در صورت امکان از نام‌های مرتبط با یک شعار فرهنگی، زیست محیطی یا… استفاده کنند چراکه باید از ظرفیت های اجتماعی و همرسانی ورزش برای اهداف متعالی بهره برد.
تنها ۶ نفر از خراسان بزرگ موفق به فتح قله های جهانی کشتی شده اند که یک نفر آنها به نام مجید خدایی امروز در حمایت از نماینده کشتی مشهد سرمربی گری تیم «#تا_ثبت_جهانی_توس» را قبول کرده است. توقع ما از چهره‌های برتر ورزشی و جامعه ورزش کشور آن است که در حمایت از کمپین مطالبه‌گری عمومی مردم همراهی مداوم داشته باشند.

در هفته تعطیلات چه خبر؟!