ششمین کنفرانس خبری صبح امروز ۱۷/۱۱/۹۶ در سالن اجلاس شورای شهر اصفهان برگزار شد؛ در این نشست مهدی مقدری ابراز داشت: تلاش مدیریت شهری در تنظیم بودجه سال آینده، استفاده از مشارکت ذی نفعان بوده است، زیرا درصددیم تا وابستگی درآمدهای شهر به تراکم ساختمانی و مالیات بر ارزش افزوده را کاهش داده و درآمدهای پایدار را جایگزین کنیم.

وی افزود : تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و اجرای پروژه‌هایی که طرح مطالعاتی آن به تصویب رسیده در اولویت برنامه‌های مدیریت شهری قرار دارد.

 سخنگوی شورای شهر خاطرنشان کرد: یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از کل بودجه به حوزه حمل و نقل و ترافیک، ۱۶۷ میلیارد تومان به حوزه فرهنگی، ۷۰۰ میلیارد تومان به حوزه خدمات شهری، ۸۶۰ میلیارد تومان به حوزه معماری و شهرسازی و ۹۴۶ میلیارد تومان به فعالیت‌های جاری شهرداری اختصاص یافت.

مقدری با بیان اینکه ۸۲۵ میلیارد تومان برای توسعه قطار شهری اصفهان در نظر گرفته شده است، گفت: این مبلغ نسبت به بودجه سال جاری ۷۰ درصد رشد داشته است،۴۰ میلیارد از این بودجه برای بهره برداری ایستگاه ها هزینه خواهد شد.

وی اظهار کرد: در سال ۸۲ قرار بود پروژه مترو با سرمایه‌گذار فرانسوی اجرا شود، در آن زمان هر کیلومتر مترو ۲ میلیارد تومان هزینه بر می‌داشت، اما امروزه این عدد به ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

سخنگوی شورا اضافه کرد: به منظور نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در بودجه سال ۹۷ شهرداری خرید ۳۳۰ دستگاه اتوبوس اسکانیا پیش بینی شد، همچنین ۵۰ میلیارد تومان برای خرید اتوبوس‌های برقی درنظر گرفته شده است.

مقدری خاطرنشان کرد: در راستای کاهش آلودگی هوا، چهار میلیارد تومان برای فیلتراسیون اتوبوس های شهری، ۱۰ میلیارد تومان برای نوسازی ۱۰۰ دستگاه اتوبوس شهری و شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون برای توسعه خطوط بی. آر. تی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه ۶۵ میلیارد تومان نیز برای کمک هزینه‌های جاری شرکت واحد اتوبوسرانی تصویب شده است، گفت: مدیریت شهری اصفهان به دنبال تعطیلی ایستگاه‌های دوچرخه نیست، بلکه جانمایی صحیح بسیاری از ایستگاه‌هایی که مخاطب چندانی نداشتند در دستور کار قرار گرفت، در این راستا دو میلیارد تومان برای تجهیز این ایستگاه‌ها در نظر گرفته شد.

مقدری با بیان اینکه برای دسترسی بهتر و آسان‌تر شهروندان به دوچرخه‌های شهرداری باید شرایط بهتری شکل بگیرد، اظهار امیدواری کرد و بیان داشت: باید شهردار اصفهان برای استفاده بانوان از دوچرخه جلساتی با استاندار و امام جمعه اصفهان داشته باشد.

وی افزود:۱۹ میلیارد تومان برای مدیریت هوشمند ترافیک در نظر گرفته شده است، اما باید بدانیم که شهرداری تنها تصمیم‌گیرنده این حوزه نیست و احتمال اعمال سلیقه در آن وجود دارد.

سخنگوی شورا ادامه داد: ۵۴ میلیارد تومان برای تملک و احداث رینگ حفاظتی اصفهان تصویب شده تا وسایل نقلیه سنگین وارد شهر نشود.

مقدری اظهار داشت: ردیف بودجه ۴۰ میلیارد تومانی برای پروژه زباله سوز در اصفهان در نظر گرفته شده که زباله در این طرح قابلیت بازگشت به امثال کود را ندارد و باید سوزانده شود که این به دلیل ممانعت از دفن آنهاست. چرا که دفن زباله به دلیل وجود شیرابه ها و سموم ایجاد شده مضر برای آبهای زیر زمینی بوده و همچنین آسیب رسان شدیدی به  لایه ازن محسوب می شود. وی گفت:  ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به صورت مشارکتی با تامین بخشی از هزینه توسط شهرداری برای کارخانه آر. دی. اف در نظر گرفته شده تا سوخت مورد نیاز کارخانه سیمان را تأمین کند.

وی با بیان اینکه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیارد تومان برای کارخانه سجزی در نظرگرفته شده است. اظهارکرد: ۱۵ میلیارد تومان هم برای ساخت کارخانه زباله سوز بیمارستانی پیش بینی شده است ؛ که این پروژه برای نخستین بار در ایران به منظور بهبود کیفیت هوای شهر اجرا خواهدشد.

وی در بحث دوچرخه های شهری با بیان آمادگی برای واگذاری آن به بخش خصوصی اظهار داشت:هزینه نگهداری فضای دوچرخه ها با شهرداری است و صرفاً مدیریت دوچرخه ها را می توانیم واگذار کنیم.مقدری در خصوص اعتبارات سازمان آتش نشانی اظهارکرد: ۲۵ میلیارد تومان به منظور خرید تجهیزات این سازمان در نظر گرفته‌ایم که نسبت به سال گذشته پیشرفت ۶۰ درصدی داشته است، که ۸میلیارد ردیف مستقل در بودجه برای اتش نشانی مقرر شده است و قسمت دیگر از کل  بودجه از  ۵ درصد ازمحل عوارض و ۲درصد تراکم ساختمانهای ۳ طبقه به بالا تأمین می‌شود.

سخنگوی شورای شهر خاطرنشان‌کرد: ۳۵ میلیارد تومان به منظور کمک به هزینه‌های پرسنلی آتش‌نشانی و یک میلیارد تومان نیز برای تکمیل ساختمان مدیریت بحران شهرداری اصفهان در نظر گرفته شده است.که سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان برای به روز رسانی این سازمان ۹۰ میلیارد تومان پیشنهاد داده بود، اما تأمین یک‌جای آن برای مدیریت شهری ممکن نبود، به همین دلیل امیدواریم این بودجه طی سه سال آینده و با اصلاحاتی تأمین شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اصفهان معین تهران در زمان حادثه است، باید این شهر به تجهیزات موتوری سنگین، چادر و خدمات پشتیبانی … مجهز شود.

سخنگوی شورا در خصوص حوزه انرژی های پاک دو اقدام موثرشورا را برشمرد و اظهار داشت: با توجه به خشکسالی پیش بینی شده برای سال آینده، ۱۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تجهیز شبکه آب شهری و تامین آب فضای سبز با توجه به علاقه مردم و اهتمام آنها به لزوم فضای سبز در اصفهان پیش بینی شد که ۸۴ میلیارد تومان آن به تصفیه پساب فاضلاب اختصاص یافت که این رقم ۶۲ درصد نسبت به بودجه سال قبل رشد داشته است.

وی تصریح کرد: مطابق با قانون باید ۲۰ درصد مصرف ساختمان‌های شهرداری از انرژی خورشیدی تأمین شود که برای تحقق این مهم، ۶۹۰ کیلووات برق نیاز داریم که ۲۳۰ کیلو وات تأمین شده، برای تامین ۴۶۰ کیلووات برق باقی مانده دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است، زیرا شهرداری هر سال هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه برق پرداخت می‌کند . و در طرح نوشته شده شهرداری مکلف به ارائه لایحه ای برای ایجاد تسهیلات و تخفیفات به آن دسته از شهروندانی که انرژی خورشیدی را در ساختمان خود لحاظ می کنند ؛ شد.

اما در حوزه اجتماعی مهدی مقدری در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی پنج میلیارد تومان را به منظور احداث مرکز آموزش و توانمندی آسیب دیدگان اجتماعی مشابه طرح اجرا شده در تبریز خواند و بیان داشت : یک میلیارد تومان نیز برای احداث مرکز توانمندی متکدیان شهری در نظر گرفته شده است.

سخنگوی شورا ادامه داد: پنج میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری مانند بهبود تابلوهای شهری و ساماندهی حمل و نقل عمومی پیش بینی شده است.

مقدری گفت: ۷۰۰ میلیون تومان برای بازاریابی و برند شهری در حوزه گردشگری در نظر گرفته شده است، زیرا طبق مطالعات، اصفهان به عنوان مقصد گردشگری در دنیا شناخته شده نیست، و نیز یک میلیارد تومان نیز برای توسعه مناسبات با خواهرخوانده ها و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تبادل فضای نمایشگاهی پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه برای سرزنده سازی چهارباغ عباسی ردیف بودجه مستقلی در نظر گرفته شد، افزود: یک میلیارد تومان برای مدیریت یکپارچه چهارباغ، هشت میلیارد تومان برای پیاده راه سازی ، ۲۵۰ میلیون تومان از اعتبارات منطقه یک و ۲۵۰ میلیون از اعتبارات شهرداری منطقه سه برای این پروژه پیش بینی شد.

سخنگوی شورا اضافه کرد: قرار است فضای سینما همایون سابق به تئاتر شهر تبدیل شود که برای تملک آن ۱۱ میلیارد تومان توسط شهرداری هزینه شده است.

مقدری با بیان اینکه کل بودجه فرهنگی سال آینده، ۱۶۷ میلیارد تومان است و به نسبت مشابه سال قبل کاهش داشته، گفت: ساختهای بی ضابطه و بدون مطالعه فرهنگی را حذف کردیم اما در توسعه فضاهای فرهنگی مفید به دنبال مشارکت نهادها و بخش خصوصی هستیم، البته برای نوسازی کتابخانه مرکزی یک میلیارد تومان، هنرسرای خورشید ۵۰۰ میلیون تومان، تالار هنر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، برای نوسازی و احیای سن و صندلی ها و سایر امکانات باغ نور ۳۵۰میلیون تومان، برای ساماندهی گنجینه موزه هنرهای معاصر ۲۰۰ میلیون تومان، سه میلیارد تومان برای جشنواره کودک و نوجوان و سه میلیارد تومان هم برای آموزش شهروندان در نظر گرفته شده است.

عضو شورا خاطرنشان کرد: دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای بازسازی ورزشگاه امین، ۱۰۰ میلیون تومان برای تجهیز زمین معلولان و جانبازان در ناژوان در نظر گرفته شده، در سال آینده همچنین ورزشگاه ارزنان، عمان سامانی، دستگرد، شهرک کوثر و پارک مادر و کودک نیز کامل و ورزشگاه‌های گل نرگس، برنا، ابرار، وحید، نیکان و رهنان نوسازی خواهد شد.

سخنگوی شورا گفت: ۵۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای محرومیت زدایی از مناطق مختلف شهر در نظر گرفته شده است که بخشی از آن توسط مناطق و بخشی توسط شهرداری مرکزی تأمین می‌شود.

مقدری اظهار کرد: واگذاری های فضاهای فرهنگی در سالهای گذشته، یک سیاست شکست خورده است، زیرا این فضاها باید به سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه های فرهنگی و هنری واگذار می‌شد تا آموزش‌های فرهنگسراها نیز به مهارت های کلیدی تبدیل شود.