به گزارش پایگاه خبری شورا تریبون به نقل از شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، سید مسعود ریاضی در همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم که تالار شهر برگزار شد، ضمن تشکر از اعضای شورای پنجم شهر مشهد که در مدت فعالیت این دوره از مدیریت شهری توجه بیشتری را نسبت به توس، فردوسی و شاهنامه مبذول داشته‌اند، اظهارکرد: این حمایت از سوی مدیریت شهری بوده و از سوی شاهنامه دوستان و علاقه‌مندان به فردوسی و توس این اهتمام و توجه پیوسته وجود داشته است.

 

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ سال هیچ‌گونه فعالیت عمرانی در محدوده توس شاهد نبوده‌ایم، گفت: خوشبختانه پروژه بازپیرایی جلوخان شروع شده و ۲۵ اردیبهشت ماه فاز یک آن، که شامل ۶۰ درصد جلوخان می‌شود، به بهره‌برداری می‌رسد.

 

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه با اشاره به پیگیری برای اجرای پروژه روباره کشف‌رود، افزود: پروژه ۳۰ هکتاری پردیس نیز در دستورکار است و امیدواریم تا آخر سال مصوبات لازم را بگیرد و وارد فاز اجرایی شود.

 

ریاضی، نبود طرح شهری را یکی از چالش‌های توس دانست و تصریح کرد: پس از تصویب شکل‌گیری کمیسیون توسعه و عمران توس توسط شورای شهر مشهد، اداره کل مسکن و شهرسازی قراردادی به منظور تهیه طرح‌های شهری منعقد کرده است.

 

وی خاطرنشان کرد: طرح فاز یک این طرح به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسیده ولی اکنون حدود ۶ ماه است که متوقف و به تهران ارسال نشده است.

 

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه عنوان «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» بسیار پرمحتوی است و اکنون در آستانه یک گذرگاه زمانی و مکانی هستیم، گفت: شهر توس از نظر مکانی یک نقطه بارز و درخشان در مسیر راه ابریشم بوده و گذرگاهی تاریخی است که می‌تواند ما را از گذشته‌ای پرافتخار به آینده روشنمان برساند به شرط اینکه قدر این گذرگاه را بدانیم.