به گزارش شورا تریبون، ایمان پریسای گفت: یکی از مهمترین چالش‌هایی که دندان‌پزشکان با آن روبه‌رو هستند، نسبت هزینه‌ها به تعرفه‌های موجود است که با شرایط کنونی تناسب ندارد. افزایش قیمت دلار، تحریم‌ها، سختی واردات محصولات مرتبط با دندان‌پزشکی و کمبود منابع سبب افزایش بیش از حد قیمت‌ها شده است؛ به همین دلیل تهیه مواداولیه برای دندان‌پزشکان سخت و گران است.
وی افزود: خوشبختانه برخی از شرکت‌های واردکننده با قیمت مناسب و با ارز دولتی بعضی از این محصولات را وارد می‌کنند، اما به دلیل حجم بالای تقاضا نیازمند واردات بیشتر محصولات هستیم. هم‌چنین یکی از دلایل افزایش هزینه‌ها تورم است و هزینه تمام‌شده برای مطب‌های خصوصی یا کلینیک‌ها و درمانگاه‌های دولتی بسیار افزایش یافته و در کنار آن تعرفه‌ها متناسب با  این تغییرات افزایش نیافته است.
عضو هیئت‌علمی دانشکده دندان‌پزشکی مشهد بیان کرد: ایران از لحاظ علم دندان‌پزشکی در رتبه خوبی بعد از کشورهای آمریکا، استرالیا و کانادا قرار دارد و فارغ‌التحصیلان این رشته از نظر علم دندان‌پزشکی و مهارت، جزو برترین‌ها هستند و تعدادی از متخصصان این علم در ایران صاحب سبک هستند و اختراعات آن‌ها در دنیا ارائه می‌شود.
پریسای ادامه داد: علی‌رغم تحریم‌ها و کمبود مواد اولیه و افزایش هزینه‌های دندان‌پزشکان، تعرفه‌ها متناسب با این تغییرات افزایش پیدا نکرده است، همچنین در حال حاضر به دلیل فشار زیادی که بر مردم وجود دارد نمی‌توان تعرفه‌ها را افزایش داد و امیدوارم شرایط به نحوی تغییر یابد که سبب کاهش هزینه‌های دندان‌پزشکی شود.
وی عنوان کرد: درحال حاضر مسافران خارجی به دلیل پایین‌بودن تعرفه‌های دندان‌پزشکی در ایران نسبت به کشور خود، بسیاری از درمان‌های خود را در ایران انجام می‌دهند. سلامت دندان اهمیت زیادی دارد و پیشگیری بهتر از درمان است. اقدامات پیشگیرانه مانند سه بار مسواک در طول روز، استفاده از نخ دندان و مراجعه هر سه تا شش ماه به دندانپزشک بسیار موثر است.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی مشهد