به گزارش شورا تریبون، جعفر احسانی‌مهر ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: تا پایان تیر ماه ۹۹ بیش از ۸۲ درصد پیش‌بینی‌های مالیاتی سال جاری محقق شده است .
وی تصریح کرد: قانون‌گذار فرصت تسلیم اظهار نامه مالیاتی سال ۹۸ را تا پایان مرداد ماه داده است و در بحث فرار مالیاتی با هیچ مجموعه‌ای کوتاه نمی‌آییم و در این خصوص یکی از مجموعه‌های متخلف استان به دستگاه قضایی معرفی شده و نتیجه آن پس از اعلام رای دادگاه با جزئیات کامل آن به اطلاع عموم خواهد رسید.
سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی با ذکر این‌نکته که میزان پرداخت مالیات در دوره بحران کاهش یک تا ۳ درصدی داشته است، گفت: نرخ مالیات متناسب با درآمد محاسبه می‌شود و در دوره بحران کرونا نرخ مالیات ۵ درصدی به ۴ درصد، ۹ درصدی به ۷ درصد و ۱۵ درصدی به ۱۲ درصد کاهش یافته است.
وی بیان کرد: سامانه ۱۵۲۶ پاسخگوی سوالات و شکایات مردمی است و مردم می‌توانند تخلفاتی را که مشاهده می‌کنند به این سامانه اعلام کنند، ما مبارزه فساد و سوءاستفاده از موقعیت شغلی را با از مجموعه خودمان شروع کرده‌ایم و تاکنون ۳ نفر از پرسنل اخراج شدند و تعداد ۹ نفر هم مورد تذکر و تنبیه قرار گرفته‌اند.
احسانی‌مهر تصریح کرد: در جهان ۳۰ درصد، در ایران ۲۷٫۶ درصد و در استان ۱۰ درصد سهم تولید در حوزه صنعت بوده و این عدد در حوزه کشاورزی به ترتیب ۲۰، ۱۳ و ۸ درصد بوده است، این در حالی است که در دنیا حداقل سهم کشورهای توسعه یافته ۱۵ درصد بوده و این عدد در ایران یک سوم این میزان است.
سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی با بیان اینکه با همکاری بانک مرکزی حساب‌های کسانی که دارای فرار مالیاتی هستند مسدود می‌شود، خاطرنشان کرد: این موضوع شامل حال کسانی که ملزم به پرداخت مالیات نیستند نمی‌شود، ضمن اینکه موضوع مالیات خانه‌های خالی به‌جد در حال پیگیری بوده و هست.