به گزارش پایگاه خبری شورا تریبون به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پالایش نفت بندرعباس؛ دکتر فکری در این دیدار به همراه مدیر کل سرمایه گذاری خارجی کشور با حضور در نشست مشترک با سرمایه گذاران خارجی در پالایشگاه نفت بندرعباس در جریان آخرین اقدامات پروژه ارتقاء کیفیت محصولات سنگین این پالایشگاه قرار گرفت .

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس در این دیدار گفت: طرح ارتقای کیفیت محصولات سنگین با محوریت کک سازی به منظور ارتقای کیفیت نفت کوره و جلوگیری از خام فروشی است که حاصل تحقیقات گسترده مهندسان داخلی است .

مهندس هاشم نامور افزود: تولید محصول استراتژیک کک اسفنجی با کیفیت مورد نیاز صنایع آلومینیوم سازی کشور از اهداف نزدیک این طرح است و از طرفی تولید محصولات نفتا و پروپیلن به عنوان خوراک صنایع پتروشیمی موجب خواهد شد پالایشگاه بندرعباس به پتروپالایشگاه تبدیل شود .

وی با اشاره به اجرای پروژه ارتقاء کیفیت محصولات سنگین در یک بازه چهار ساله گفت: کاهش میزان نفت کوره با کمترین هزینه و تولید کک اسفنجی مورد نیاز صنایع آلومینیوم سازی برای نخستین بار در کشور از دستاوردهای این پروژه است که علی‌رغم پیچیدگی های خاصی که در بخش طراحی و مهندسی وجود داشت ، موفق شدیم با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت ، مطالعات بنیادی ، امکان سنجی و توجیه فنی و اقتصادی پروژه را انجام دهیم و هم اکنون طراحی پایه بخش فرآیندی و تایید مدارک فنی به اتمام رسیده و پروژه آماده اجرا است .

معاون‌وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران نیز ، پروژه ارتقاء کیفیت محصولات سنگین و تولید کک مورد نیاز کشور را از فرصتهای ارزشمند در راستای سرمایه گذاری و توسعه صنعت پالایش عنوان کرد .

دکتر فکری افزود: خودکفایی و قطع نیاز به واردات مواد اولیه به کشور ، ایجاد اشتغال و ارز آوری از مزایای اجرای این طرح دانست .

بر اساس این گزارش پروژه ارتقاء کیفیت محصولات سنگین شرکت پالایش نفت بندرعباس با محوریت واحد کک سازی از طرح های مهم این شرکت است که در راستای کاهش میزان نفت کوره تولیدی و همچنین تولید کک مورد نیاز صنایع آلومینیوم با تکیه بر دانش ایرانی و بی اثر سازی تحریم ها در حال اجرا است .