به گزارش شورا تریبون؛محمد حسن بهادر با تاکید بر اینکه «کاداستر زیر ساخت توسعه پایدار» است گفت: در سال گذشته برای صدور اسناد روستایی تربت جام با همکاری بنیاد مسکن  موفق عمل کردیم بطوریکه که درسال گذشته در سال گذشته  سهمیه صدور سند این دو شهرستان تربت جام و صالح آباد  ۲۵۷ سند بود که با صدور ۳۹۰  سند تک برگ موفق به تحقق ۱۸۷ درصدی سهمیه سال ۱۳۹۸ گردیده اند.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی  ابراز امیدواری کرد و افزود: سهمیه  صدور ۴۵۰  سند مالکیت روستایی نیز  تا پایان سال جاری با  همکاری دو دستگاه محقق شود .

وی در ادامه  از عملکرد منابع طبیعی این دو شهرستان تربت جام و صالح آباد ابراز نارضایتی کرد و گفت:در ۴ ماهه ابتدای امسال ۲۸۰ هزار هکتار از ۳۳۰ هزار هکتار مساحت شهرستان صالح آباد را اراضی ملی تشکیل میدهد که طبق تفاهم نامه تنطیمی ۱۰۲ هزار هکتار از این اراضی در سال جاری باید سند دار گردد که متاسفانه تا کنون فقط ۳۱ هکتار تثبیت شده است .

مدیر کل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی همچنین به سهمیه ۱۲۷ هزار هکتاری منابع طبیعی تربت جام در سال جاری از کل ۲۸۸ هزار و ۷۱۴ هکتار اراضی ملی این شهرستان اشاره نمود و گفت از ابتدای سال تا کنون فقط ۸ هزار و ۲۸۳ هکتار از این میزان تثبیت گردیده که نیاز به تلاش بیشتر برای تحقق سهمیه مشخص شده امسال می باشد .

وی همچنین به وضعیت اسناد مالکیت  اراضی استان قدس در  تربت جام اشاره کرد و گفت : ۴ پلاک ثبتی شامل ۳۹ هزار هکتار اراضی آستان قدس در تربت جام را شامل می گردد که دارای ۳ سند شش دانگ و یک سند مشاعی به مساحت ۷۹ هکتار  می باشد و  صدور ۲ سند تک برگ برای ۹ هزار و ۶۰۰ هکتار از این موقوفات و تثبیت قریب به ۲۹ هزار هکتار در قالب یک سند دفترچه ای  که در حال پیگیری برای تبدیل به سند تک برگ می باشد نتیجه همکاری آستان قدس با این واحد ثبتی بوده است.

محمد حسن بهادر به پلاک های ثبتی رقبات اوقاف و امور خیریه در منطقه اشاره کرد و گفت: شهرستان تربت جام و صالح آباد ۵۷۰ پلاک ثبتی شامل ۷۰۶ رقبه متصرفی دارد که تا کنون برای ۵۰۲ رقبه آن ۴۲۳ سند مالکیت صادر شده است و از این تعداد ۳۹۴ سند تک برگ و ۲۵ سند مالکیت نیز دفترچه ای می باشد .

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان بیان داشت: از ۲۰۴ رقبه فاقد سند حدود ۹۰ درصد مربوط به ۲۰ پلاک ثبتی مشاعی می باشد که تلاش میکنیم با همکاری اداره اوقاف شهرستان این رقبات را در سال جاری سند دار نماییم .

گفتنی است، کار گروههای تخصصی املاک و کاداستر با محوریت اداره ورزش و جوانان ، سپاه پاسداران، آموزش و پرورش  و جهاد کشاورزی از دیگر  کارگروه های تشکیلی در اداره ثبت اسناد و املاک تربت جام بود که مجموعا با چندین مصوبه در خصوص تسریع و تسهیل صدور اسناد مالکیت املاک تحت اختیار این  دستگاهها صورت گرفت.

خبرنگار:عماد نوروزی، تربت جام