الزامات حمایت از ورزش قهرمانی

به گزارش شوراتریبون، محمدرضا حیدری-بیم آن هم است که با ورود بی‌قاعده، احساسی و تکیه بر ظرفیت‌های بی‌بازده، شاهد هدر رفت منابع و ظرفیت‌های یک شهر و مردمش باشیم. لذا وقت آن رسیده ‌است برای ورود به این مسیر که در نفی و اثباتش سال‌ها گفت وگو و تجربه موفق و شکست‌ خورده در پیش چشمان ماست، قواعد و راهکارهایی تعریف، تنظیم و نهادینه شود.

مدیریت شهری مشهد معیارهایی را برای ورود خود به این عرصه تعریف و تنظیم کرده ‌است. شاخصه‌هایی که از دل دغدغه‌های عمومی و تجربه چند دهه‌ای توفیق و شکست‌های گوناگون در این عرصه‌ها برای ارزیابی برگزیده‌ شده‌اند و معتقد است بی‌توجهی به این معیارها می‌تواند ما را دوباره در چرخه «شکست، تلاش و شکست» گرفتار سازد. از سوی دیگر انتظار این است که باشگاه‌ها، هواداران و افکار عمومی به تناسب توجه به این شاخص‌ها از مدیریت شهری انتظار توجه و یاری‌رسانی داشته باشند و بدانند که مدیریت‌شهری بی‌تردید در برابر درخواست‌های نامعقول ایستاده و از هدر رفت منابع، ظرفیت‌ها و فرصت‌ها جلوگیری خواهد کرد.
اولین ملاکی که بسیار شایسته اهمیت است، دارابودن عقبه و پشتوانه اجتماعی است. شاید بتوان در ورزش قهرمانی بدون نیاز به این ملاک به توفیق رسید، اما نمی‌توان فارغ از این ظرفیت انتظار همراهی عمومی و نهادی داشت. مدیریت شهری نیز نمی‌تواند منابع و امکانات خود را به مسیر و موضوعی معطوف نماید که دایره بهره‌مندی اجتماعی آن چندان وسیع نیست. نه می‌خواهیم و نه می‌توانیم منابع عمومی را مصروف عقبه و پشتوانه‌سازی اجتماعی برای یک عرصه و موردی نماییم؛ حتی اگر از توفیق در آن مسیر مطمئن باشیم.

از نظر مدیریت شهری یک باشگاه ورزشی که می‌خواهد قدم در مسیر قهرمانی بگذارد، باید از عقبه و پشتوانه محکم اجتماعی برخوردار باشد تا در برهه‌های گوناگون مدام دست به دامان نهادها نشود و حیات و مماتش به لطف و کرم نهادها خلاصه نشود و آیا اصلا چنین تیمی خواهد توانست اعتماد و همراهی مردم را که ملاک مهمی در توفیق یک باشگاه است، با خود داشته باشد؟ و کلا رویکرد تیم‌داری از حمایت‌های مدیریت شهری نمی باشد. یکی دیگر از موضوعاتی که موجب می‌شود، انگیزه مدیران برای ورود جهت پاسخ به مطالبات این‌چنینی افزایش یابد، آرامش و امنیت نسبی مالی باشگاه هاست. آیا انتظار معقولی است که برخی باشگاه‌ها مدیریت شهری را به مثابه اسپانسر و خزانه‌دار خود ببینند!؟ قطعا نه مدیران شهری و نه مردم که ترکیب هواداران یک باشگاه را نیز همان‌ها تشکیل می‌دهند، علاقه‌ای ندارند که شاهد صرف بودجه‌های هنگفت و تمرکز مدیران‌ شهری‌شان به یک باشگاه و عرصه خاصی باشند. باشگاه‌هایی که دارای اسپانسر و حامی مالی هستند، در اولویت حمایت‌های مدیریت شهری قرار می‌گیرند؛ چرا که در این ‌صورت نیازی به گرفتار آمدن مدیریت ‌شهری به دل‌مشغولی‌های فوق‌الذکر و پذیرش نقش و کار ویژه‌های جدید و طاقت‌فرسا نیست.
یکی از بزرگ‌ترین ایراداتی که به سرمایه‌گذاری‌های پیش از این در عرصه ورزش قهرمانی می‌توان وارد کرد، عدم نظارت بر این منابع جهت صرف در استان، شهر مشهد و ساکنان آن است. لذا یکی دیگر از موضوعاتی که بر آن تاکید ویژه‌ای داریم توجه به ظرفیت‌های بومی و تلاش سکانداران و سرمایه‌گذاران باشگاه‌ها درجهت تعالی و شکوفایی استعدادهای این شهر و خطه است.

تاسف‌آور است که اثر و ثمر این سرمایه‌گذاری‌ها پایدار نبوده و به رشد و توسعه شهرهای دیگر و استعدادهای آن‌ها منجر شده است! در حالی که خراسان و مشهد در بسیاری از ورزش‌ها همواره سرآمد یا مهد استعدادها بوده‌اند. لذا اگر ما به دلیل اثر توفیقات ورزش قهرمانی بر افزایش نشاط اجتماعی قصد داشته باشیم به این عرصه ورود کنیم، باید خاطرمان از صرف این هزینه‌ها در مسیر شکوفایی استعدادهای ناب این شهر هم راحت باشد. به خصوص توجه به استعداد ساکنان مناطق کم‌برخوردار مشهد که بارها شاهد افتخارآفرینی آنان در عرصه‌های ملی و جهانی بوده‌ایم. در این موارد همچنین توجه به عدالت جنسیتی و حرکت در مسیر برابری‌های بیشتر جنسیتی مورد تاکید ماست و اگر شاهد باشیم باشگاهی در حوزه زنان موفق عمل می‌کند و تلاش دارد شکاف‌ها و نابرابری‌های موجود در این عرصه‌ها را ترمیم کند، از آن حمایت خواهیم کرد و در اولویت توجهات ما قرار خواهد گرفت.

در پایان لازم است بار دیگر خاطرنشان سازم که اگر مدیریت شهری مشهد قصد ورود جدی‌تر به عرصه ورزش قهرمانی دارد، باید باشگاه و عرصه‌ای را بیابد که واجد این ویژگی‌هاست و به مسیر حمایت از آنان ورود کند و الا با بی‌توجهی به این شاخص‌ها ممکن است به همان چرخه آزار دهنده فوق‌الذکر وارد شده، نه تنها ثمر و آورده‌ای نداشته که هدر رفت قابل توجه منابع را هم به همراه داشته باشد.
*رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس

الزامات حمایت از ورزش قهرمانی