به گزارش پایگاه خبری شورا تریبون به نقل از خبرگزاری فارس ، سردار یعقوبعلی نظری در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت:

۳۹ سال از فرمان امام مبنی بر تشکیل بسیج می‌گذرد و با نگاهی کلی درمی‌یابیم که این شجره طیبه ریشه‌های خود را در وجود جوامع اسلامی دوانده است و همه از ثمرات آن برخوردارند.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) ادامه داد: این شجره طیبه نه فقط در جوامع اسلامی، بلکه در دل‌های همه آزاداندیشان جهان وجود دارد و امروز ما شاهدیم که این اندیشه در حال گذر از جوامع مسلمان است.

وی با بیان اینکه که ما باید شکرگذار نعمت‌های خداوند متعال که از طریق شخصیت‌های معنوی مانند امام راحل بر ما نازل می‌شود باشیم؛ اظهار کرد: اگر اندیشه و تفکر بسیج نبود آیا در فلسطین امروز این وضعیت بود؟ طی سی سال قبل انقلاب چه بلاهایی بر سر مردم فلسطین آوردند، اما امروز شاهدیم همان مردم با دست خالی چه بلایی بر سر اسرائیل آورده‌اند و این تفکر بسیجی است.

سردار نظری خاطرنشان کرد: شاهد بودید که مردم لبنان با به‌کارگیری این تفکر چگونه بر اسرائیل تا دندان مسلح در جنوب لبنان فائق آمدند.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) تصریح کرد: هنگامی که ملت لبنان با این نگاه و تفکر بر عذاب موجود در کشور خودشان نگاه کردند آن بلا را بر سر اسرائیل غاصب آوردند.

وی افزود: دشمنان در سوریه تا دروازه‌های کاخ بشار اسد رفتند اما وقتی بانگ و فریاد تفکر بسیجی بلند شد که ما با این اندیشه باید مبارزه کنیم تا پیروز شویم، شاهد بودید چطور ورق برگشت و امروز ما ملتی پیروز و مقاوم را در سوریه شاهدیم.

سردار نظری خطاب به نمازگزاران و زائران حرم مطهر رضوی گفت: همه ما شاهدیم که چطور مرزهای معنوی ما حفظ شد، به‌یاد بیاوریم که چه‌برنامه‌ای برای عتبات داشتند چه اندیشه‌ای مقابل آنها ایستاد؟ هنگامی که مردم عراق به‌واسطه جمهوری اسلامی با تفکر بسیجی آشنا شدند و آن را سرلوحه خود قرار دادند پیروز شدند.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) با بیان اینکه مردم یمن و بحرین نیز پیروز خواهند شد چون بسیجی فکر و عمل می‌کنند؛ بیان کرد: خاستگاه این اندیشه و تفکر بسیجی خاک ایران است، ما در خراسان رضوی به‌عنوان خدمتگزاران بسیج باید شرایط لازم را برای حضور آحاد مردم در این نهاد مقدس فراهم کنیم تا در این دفتر عاشقی ثبت‌نام کنند و این ثبت‌نام به‌معنای به‌هم پیوستگی قدرت عمل است.

وی افزود: فلسفه این نهاد مقدس حضور گسترده مردمی است و برای دفاع از نظام اسلامی و گسترش انقلاب اسلامی مردم باید بتوانند در این تشکل سازمانی خدمت کنند.

سردار نظری اظهار کرد: در بحث ظرفیت‌های موجود در خراسان رضوی باید گفت ۵ هزار و ۷۰۰ پایگاه محلات در بستر مساجد داریم و هرجا مسجدی هست باید دو پایگاه بسیج، یکی برای خواهران و یکی برای برادران وجود داشته باشد.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) با بیان اینکه رسالت اصلی دانش‌آموزان کسب علم است، متذکر شد: در عین حال دانش‌آموزان در کنار کسب علم، فعالیت‌های مختلف فرهنگی سیاسی و اجتماعی را تمرین کنند و بسیج بستر خوبی برای تمرین این مهارت‌هاست.

وی عنوان کرد: در حال حاضر بیش از ۴ هزار پایگاه بسیج در مدارس و نزدیک به ۴۰۰ پایگاه بسیج دانشجویی در خراسان رضوی داریم.

سردار نظری با بیان اینکه مدیریت این تشکیلات بسیج باید در دست خود مردم و بسیجیان باشد؛ خاطرنشان کرد: در همین راستا نزدیک به ۸۰۰ کانون و حوزه قشری در سطح محلات خراسان رضوی برای نظارت بر پایگاه‌های بسیج وجود دارد.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) اظهار کرد: این استان از نظر تشکل‌های اداری بسیج در صدر قرار دارد، به‌عنوان نمونه ما ۱۳۱ گردان بیت‌المقدس برادران برای دفاع و در کنار آن ۱۰۰ گردان کوثر برای خواهران داریم.

وی با بیان اینکه گردان‌های امام حسین(ع) برای بحث نظامی، گردان‌های امام علی(ع) برای بحث‌های امنیتی و گروه‌های جهادی برای خدمت به‌مناطق محروم، در سطح استان فعال هستند، گفت: این حضور گسترده جای تشکر و قدردانی دارد.

سردار نظری یادآور شد: امام فرمودند ما همانطور که بیست میلیون جوان داریم باید ۲۰ میلیون بسیجی نیز داشته باشیم و رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند همه مردم ایران بسیجی هستند و بسیج مظهر مردم سالاری دینی است.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) ادامه داد: ماموریت‌های متعدد و مختلف توسط بسیجیان در حال اجراست، در حوزه امنیت با وجود تلاش معاندان آرامشی در این استان حاکم است که مرهون بسیجیان است، البته زحمات همه دستگاه‌ها به‌جای خود محفوظ، اما همه چیز در نظام اسلامی بر قاعده مردم استوار است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه خدمت و سازندگی در بخش‌های عمرانی، اشتغالزایی و محرومیت‌زدایی بسیجیان حضور دارند، اظهار کرد: در سال گذشته دو زلزله در فریمان و سرپل ذهاب داشتیم، نخستین گروه‌هایی که حضور پیدا کردند بسیج بودند، در سرپل ذهاب ۸۰۰ کانکس مستقر و خدمات گسترده بهداشتی درمانی و عمرانی ارائه کردیم.

سردار نظری یادآور شد: ما در تقابل جدی با استکبار هستیم و سه راه بیشتر نداریم، یا باید تسلیم آمریکا شویم و از استقلال و عزت و اقتدار بگذریم، یا باید فکر کنیم با مذاکره مشکلاتمان حل می‌شود که تجربه نشان داده بی‌فایده است یا باید طبق اعتقادات دینی و شواهد عینی مبارزه کنیم.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) ادامه داد: حفظ این نظام از اوجب واجبات است و اقتدار سیاسی و نظامی و علمی ما در گرو این نظام است، اینها در نتیجه مبارزه به‌دست آمده نه مذاکره، اصالت در مواجهه با استکبار در مبارزه است.

وی اضافه کرد: برای حل هر مسئله و مواجهه‌ای نیاز داریم دشمن، مسئله و ظرفیت‌های خود را دقیق بشناسیم تا مواجهه منطقی و درستی داشته باشیم، مشکل ما دنیای استکبار است، باید دشمن‌شناس باشیم و ظرفیت‌های خودمان را باور کنیم.

سردار نظری ادامه داد: آمریکا رو به اضمحلال است وقتی طبق اظهارات ترامپ، تمام هیمنه آمریکا در گرو یک کشور اسلامی بنام عربستان است تکلیف معلوم است، هنگامی که حکومت اسرائیل از چند موشک مردم غزه با آن شرایط سخت زندگی، به‌لرزه در می‌آید مشخص است که اضمحلالشان نزدیک است.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) بیان کرد: مبارزه سخت است و هزینه دارد، مگر می‌شود عزت داشت و هزینه پرداخت نکرد، این کار همه‌کس نیست، مبارزه باید از درون آغاز شود کسانی که تعلق خاطر به‌دنیای غرب دارند نمی‌توانند مبارزه کنند، مبارزه کار کسانی است که دل در گرو غرب نداشته باشند.

وی تصریح کرد: «ما می‌توانیم» و «خود باوری» از دلالت‌های رهبری است و اگر ما دشمن را شناختیم و خود را باور کردیم، بسیجی هستیم.

سردار نظری خطاب به مسؤولان نظام تاکید کرد: اینکه مسؤولی به‌واسطه وابستگی به یک حزب سرکار بیاید اشکالی ندارد، اما اگر در مسند مسؤولیت قرار گرفتم حق ندارم آن دستگاه را مبنی بر تفکرات حزبی و جناحی اداره کنم، بلکه باید عمل و اداره امور بر مبنای تفکر انقلاب اسلامی و مصلحت مردم باشد و این تفکر بسیجی است.