استقرار ٩ گروه تسهیل‌گر در محلات منطقه ثامن، طبق تاکیدات کمیته نظارتی از ابتدا سعی کردیم فضای کارگاهی شکل گرفته در سطح منطقه را ساماندهی کنیم چراکه مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد کرده بود؛ در حال حاضر وضع موجود بافت پیرامونی حرم مورد تایید ما نیست و همه بر این باوریم که باید بهتر شود.

به گزارش شورا تریبون، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، احمد نوروزی در نشست صمیمی مسؤولان دستگاه‌های خدمات رسان در محدوده بافت پیرامون حرم مطهر رضوی با اهالی محله جوادیه بیان کرد: مشکلات بافت پیرامونی حرم مطهر تنها با مشارکت مردم حل می‌شود.
وی افزود: مسائل باید به شکل مستمر از سوی ساکنان بافت پیرامونی حرم مطهر پیگیری و برای آنها هم‌فکری شود و حضور همیشه مردم در صحنه و مطالبه‌گری آنها شرایط را تغییر خواهد داد.
رییس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد هدف از برگزاری چنین نشست‌هایی را شنیدن صحبت‌های مردم و مطالبه‌گری شهروندان عنوان کرد و گفت: از ابتدای فعالیت دوره پنجم مجموعه مدیریت شهری و شهردار منطقه ثامن، تحول و حرکت خوبی اتفاق افتاده و براساس برنامه‌ریزی های انجام شده امیدواریم در دو سال پیش رو نیز این حرکت از شتاب بیشتری برخوردار شود.
وی عنوان کرد: طبق تاکیدات کمیته نظارتی از ابتدا سعی کردیم فضای کارگاهی شکل گرفته در سطح منطقه را ساماندهی کنیم چراکه مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد کرده بود؛ در حال حاضر وضع موجود بافت پیرامونی حرم مورد تایید ما نیست و همه بر این باوریم که باید بهتر شود.
نوروزی گفت: به منظور پیشبرد اهداف مدنظر باید مکانیزمی طراحی گردد که اولویت کار با خود مردم باشد و تلاش خواهیم کرد با تکیه بر رویکردی تعاملی شرایط بهبود پیدا کند و بر همین اساس پیش‌بینی استقرار ٩ گروه تسهیل‌گر در هرکدام از محلات منطقه ثامن صورت گرفته است.
رییس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد عنوان کرد: براساس مکانیزم پیش‌بینی شده برای عملکرد تسهیل‌گران انتظار داریم ارزش افزوده بهتری برای ساکنان ایجاد شود که در پی آن از خدمات بهتری نسبت به امروز بهره‌مند خواند شد.

سرعت پیشرفت اجرای طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی را افزایش می‌دهیم

در ادامه این جلسه سید محسن حسینی پویا، رییس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد نیز گفت: طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی طی بیش از دو دهه اخیر، سالیانه تنها ٢ درصد پیشرفت داشته که در این دوره این عدد را به ٢٠ درصد افزایش می‌دهیم.
وی ادامه داد: در زمانی که شورای پنجم، عهده‌دار مسئولیت شد، با انبوهی از مشکلات در منطقه ثامن مواجه بودیم و این بافت عملا به فضایی کارگاهی قفل شده تبدیل شده بود.
حسینی پویا گفت: مشکلات را شناسایی کرده و درصدد رفع آنها برآمدیم و برای تغییر سیاست شهری که مداخله مستقیم بود، تلاش‌های بسیاری شد و براساس تاکیدات شورای شهر، تنها بازگشایی خیابان‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها در دستورکار شهرداری قرار گرفت.
رییس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد عنوان کرد: بخش زیادی از مشکلات منطقه ثامن به دلیل تخریب‌هایی است که انجام شده و بر همین اساس تصمیم به خروج از این وضعیت گرفته و توسط شهرداری منطقه ثامن با استفاده بیش از ١۵ کیلومتر حفاظ، فضای کارگاهی جدا و ایمن‌سازی شد.
حسینی پویا گفت: یکی دیگر از مشکلات اصلی و مورد گلایه موجود در منطقه، ناامنی ناشی از نبود روشنایی مناسب در بعضی معابر بود که شهرداری منطقه علیرغم وظیفه ذاتی خود، طی دو سال اخیر بیش از ۵۴٠ عدد پروژکتور برای افزایش روشنایی نقاط ناایمن و فاقد روشنایی مناسب نصب کرده است.
وی ادامه داد: از دیگر اقداماتی که در این مدت در جهت افزایش رفاه حال زائران و مجاوران صورت گرفته، تبدیل زمین‌های تملک شده برخی پروژه‌های راکد و بلااستفاده به جای بوستان بوده است.
حسینی پویا خاطرنشان کرد: بسیار خرسندیم که اعلام کنیم سطح اقدامات انجام شده در منطقه ثامن با تلاش‌های شهردار و نیروهای خدوم این منطقه و مساعدت‌های شورای شهر و دولت در دو سال اخیر، با ۵ سال قبل از آن برابری می‌کند.