به گزارش پایگاه خبری شوراتریبون، حمید ضمیری در گفتگویی با اشاره به سالروز وقوع زلزله بم و گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان این حادثه دردناک، اظهار داشت: باید به طبیعت احترام بگذاریم و مداخلات در طبیعت را به حداقل برسانیم و از ساخت‌وساز در بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها و همچنین ارتفاعات باید اجتناب شود؛حفاظت از پوشش گیاهی و عدم تولید گازهای گلخانه‌ای را نیز باید مدنظر داشت.

ضمیری افزود: در زمینه محیط انسان‌ساخت نیز باید اقدامات ایمنی را رعایت کنیم؛ از جمله این اقدامات می‌توان به رعایت استانداردهای مقرر در ساخت‌وساز و بهره‌گیری از ظرفیت مهندسان باتجربه و مورد تایید اشاره کرد.

وی استفاده از مصالح مرغوب و باکیفیت، به‌کارگیری فناوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید، سبک‌سازی و صنعتی‌سازی ساختمان‌ها و رعایت مباحث ۳ و ۲۲ مقررات ملی ساختمان را ضروری دانست.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی مشهد با بیان اینکه در زمینه تاسیسات مختلف اعم از آب، برق، گاز و فاضلاب باید از مواد و مصالح مناسب و اتصالات مقاوم و قابل انعطاف بهره گرفت تا در مقابل تنش‌های ناشی از زلزله و حریق ایمن باشند، تصریح کرد: استفاده از سیستم خوداطفاء و نصب پله فرار از دیگر روش‌های نوین لازم در صنعت ساختمان است.

خبرنگار : م. نخعی